Dusza towarzystwa - człowiek niezwykle radosny, pełen optymizmu, utalentowany muzycznie, aktorsko i malarsko. A przy tym od urodzenia doświadczający cierpienia i chorób.
W czasie studiów filozoficzno-teologicznych w Bagnie ks. Tadeusz dzielnie zmagał się z nękającymi go chorobami. W lipcu 1998 roku przeszedł operację oczu. Mimo tych trudności i przeciwności rozwijał swoje liczne uzdolnienia. Kolejne opinie wychowawców mówią o kleryku Tadeuszu jako radosnym, pełnym optymizmu i zapału alumnie, który chętnie dzieli się swoimi talentami: muzycznym, malarskim i aktorskim.
Profesję wieczystą złożył w Bagnie 8 września 2000 roku na ręce ks. prowincjała Bogdana Giemzy.
Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 2002 roku w Trzebini z rąk bp. Jana Szkodonia.
Do Albanii!
O jego dużym zaangażowaniu w dzieło powołań świadczy fakt aktywnego włączenia się w przeprowadzenie serii rekolekcji Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań od 7 lipca do 3 sierpnia w Krakowie.
Na mocy dekretu z 11 maja 2002 roku dk. Tadeusz Mucha wyjechał 25 lipca tegoż roku do Albanii, gdzie do 6 marca 2003 roku odbywał swoją praktykę duszpasterską. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 2003 roku w Trzebini z rąk kard. Franciszka Macharskiego.
Już podczas swojej praktyki złożył podanie z prośbą o skierowanie go po święceniach prezbiteratu do pracy duszpastersko-misyjnej w Albanii. Przełożeni odpowiedzieli pozytywnie i na mocy dekretu z 31 maja 2003 roku został przeniesiony do wspólnoty Bilaj w Albanii. Niestety ponownie dały znać o sobie jego poważne problemy zdrowotne. W liście z 29 maja 2004 roku poprosił o zgodę na powrót do Polski i podjęcie leczenia.
Od 1 lipca 2004 roku podjął obowiązki katechety w Dobroszycach, a od 1 grudnia - wikariusza w parafii św. Jadwigi Śląskiej. W tym czasie rozpoczął również kurację w klinice we Wrocławiu.
Od 1 lipca 2006 roku ks. Tadeusz został przeniesiony do Barda Śląskiego, gdzie pełnił obowiązki kapelana w klasztorze sióstr urszulanek. Po sześciu latach, na mocy dekretu z 29 maja 2012 roku, powierzono mu funkcję duszpasterza Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej i przeniesiono go do domu zakonnego w Dobroszycach.
W kolejnych latach, mimo coraz bardziej pogarszającego się stanu zdrowia, aktywnie uczestniczył w pracach apostolatu RMS. Od 1 lipca 2014 został przeniesiony do domu zakonnego w Trzebnicy, gdzie przebywał aż do śmierci. Ks. Tadeusz Mucha zmarł 16 września 2014 roku w godzinach porannych.
Poniżej zamieszczamy filmik ze strony parafii w Trzebnicy, będący pożegnaniem ks. Tadeusza przez jego współbraci, na którym można usłyszeć ks. Tadeusza śpiewającego z zespołem Vox Nostra.
Salwatoriańskie Forum Młodych
Ksiądz Tadeusz Mucha- Wspomnienie
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).