Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców

1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy - w takiej akcji mogą wziąć udział kierowcy z okazji rozpoczynającego się w niedzielę tygodnia św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pojazdy dla polskich misjonarzy.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony w dniach 20-27 lipca odbywa się w tym roku pod hasłem "Niesiemy Chrystusa na krańce świata". Obchody zainicjowała organizacja MIVA Polska (Mission Vehicle Association) czyli organizacji pomagającej misjonarzom w zakupie środków transportu.

Ważną częścią obchodów jest poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. "Kierowcy w tym czasie proszą o Boże błogosławieństwo na swoje podróże, aby - jak powtarzamy w modlitwie kierowców - zawsze bezpiecznie docierać do celu podróży" - powiedział PAP dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, wieloletni misjonarz w RPA.

Jak podkreślił, w tym czasie w szczególny sposób "modlimy się o bezpieczeństwo na drogach, apelujemy o większą ostrożność, a zwłaszcza o trzeźwość kierowców i pomagamy misjonarzom w zakupie środków transportu" - dodał ks. Kraśnicki.

Przypomniał, że w Tygodniu św. Krzysztofa zbierane są ofiary na pomoc polskim misjonarzom, którzy do swojej misyjnej pracy potrzebują pojazdów. MIVA Polska zachęca, aby wziąć udział w akcji - 1 grosz za 1 kilometr i "w duchu wdzięczności za każdy szczęśliwie przejechany kilometr bez wypadku złożyć swój dar na pomoc misjonarzom". Ofiary będzie można składać w parafiach całej Polski podczas tradycyjnego poświęcenia pojazdów w dzień św. Krzysztofa, 25 lipca.

Jak poinformował ks. Kraśnicki, obecnie misjonarze z Afryki czekają na 26 pojazdów: 19 samochodów, pięć motocykli, jedną łódź z silnikiem, a misjonarze w Ugandzie na ambulans. Misjonarze z krajów Ameryki Łacińskiej proszą o pomoc przy kupnie 12 pojazdów: osiem próśb dotyczy samochodów, cztery - motocykli. Kolejnych osiem próśb dotyczy innych regionów świata, m.in. pomocy przy zakupie dwóch skuterów śnieżnych, o które proszą misjonarze z Arktyki.

Jak dodał ks. Kraśnicki, MIVA Polska wspiera także zakup rowerów dla katechetów w Afryce - jest to ponad 20 próśb łącznie o ponad 260 rowerów.

Do tej pory MIVA Polska pomogła w zakupie 377 środków lokomocji dla polskich misjonarzy. Te pojazdy to: 205 samochodów (głównie terenowych), trzy ambulanse, jeden bus, 46 motocykli, jeden traktor, dwie barki, siedem łodzi, pięć silników do łodzi, jeden quad, 103 rowery, jedna riksza i dwa konie. Pomoc wyniosła blisko 1,2 mln euro, a pojazdy zostały dostarczone do 46 krajów świata.

W roku 2013 - zostało zrealizowanych 55 próśb od polskich misjonarzy z 26 krajów Afryki, Ameryki Płd. i Azji. Przekazane fundusze - 1.355 089 zł - pozwoliły na zakup: 41 samochodów, dwóch ambulansów, dziewięciu motocykli i skuterów, 20 rowerów, jednego traktora, jednego skutera śnieżnego.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, w komunikacie wydanym z okazji Tygodnia św. Krzysztofa podkreśla, że gdyby nie akcje organizowane przez MIVA Polska, wiele osób pozostałoby głodnych, gdyż nie byłoby możliwości dostarczenia im żywności przez misjonarzy.

MIVA Polska powstała w 2000 r. jako agenda Komisji KEP ds. Misji. Jest to organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Członkowie oraz sympatycy MIVA Polska angażują się także w akcje społeczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

MIVA działa w wielu krajach, m.in. od 60 lat w Austrii.  

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9