O głoszeniu słowa Bożego w Polsce, pobożności ludowej i zadaniu dla młodych mówi o. Antonello Cadeddu.
Ks. Roman Tomaszczuk: Ojcze, naprawdę doświadczenie ewangelizacji w Brazylii może się przydać w diecezji świdnickiej?
O. Antonello Cadeddu: Wszystkie doświadczenia ewangelizacji są bogactwem dla całego Kościoła. Wierzę, że ważne jest, by nieść pomysł i doświadczenie nowej ewangelizacji.
Kim dla Ojca jest Duch Święty?
To Biblia wyjaśnia nam, kim jest Duch Święty – jest zawsze niespodzianką dla nas, ponieważ Bóg ukazuje się nam zawsze nowy. On czyni wszystko nowym.
Polska pobożność wydaje się tak tradycyjna, że aż skostniała… Mało w nas spontaniczności wobec Pana – może nie warto tego zmieniać?
Odpowiedzi na to pytanie udziela nam papież Franciszek. Mówi nam, że trzeba dowartościować pobożność ludową i pomóc wszystkim, aby mogli wejść w życie Ducha, aby poznać Boga i kochać Go coraz bardziej.
Z jakim przesłaniem przyjeżdżają Ojcowie do naszego lokalnego Kościoła?
Chciałbym odpowiedzieć słowami Apostołów: nie mamy ani złota ani srebra, ale damy wam naszą małość, prosząc wspólnie z diecezją, aby Duch Święty do nas przemawiał.
Ważne są dla Was, w Waszym przepowiadaniu, realia lokalnego Kościoła? Czy raczej jest to Słowo uniwersalne? Znacie nas?
Od dziewięciu lat głosimy Słowo w Polsce. To jest ziemia pobłogosławiona przez Boga i zawsze jesteśmy zdumieni dziełami, których Duch Święty dokonuje pośród was. Chwała Bogu!
Co Ojciec pomyślał, gdy padła propozycja, by poprowadzić tę diecezjalną odnowę ducha z okazji dziesięciolecia?
– Dziękujemy Bogu. Czujemy, że to nie my jesteśmy tymi, którzy będą prowadzić rekolekcje. Gdy będziemy żyli jednością i otwartością na słuchanie Słowa, Duch Święty będzie mówił do serc nas wszystkich.
Spotkania będą miały trzy grupy docelowe: główną – ogólną, ale i dwa wyróżnienia: kapłani i młodzież. Dlaczego akurat oni?
– Chciałbym przywołać słowo świętego Proboszcza z Ars, który mawiał, że jeśli jeden kapłan się nawraca, rodzi się w jego parafii raj, ale jeśli tego nie robi, piekło zaczyna panować w tym regionie. Zamysł jest właśnie taki. Jeśli chodzi o młodych, to papież Franciszek mówi, że są przyszłością Kościoła i jeśli oni pozwolą się ogarnąć przez Ducha Świętego, będą rewolucją dla całego Kościoła.
Co możemy czy powinniśmy robić już teraz, żeby to rekolekcyjne dzieło przygotować jak najlepiej?
– Najważniejsza sprawa to przeżywanie wielu momentów na adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlić się, modlić się dużo, dużo, aby Duch Święty zastał swoje dzieci otwarte i w postawie słuchania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.