Edukacja nie może być neutralna

Papież Franciszek spotkał się z 300 tysiącami przedstawicieli włoskich szkół.

Niezwykłe święto włoskiej szkoły odbyło się dziś w Watykanie. Plac św. Piotra i prowadzące do niego ulice wypełniło ponad 300 tys. uczniów, nauczycieli i rodziców reprezentujących państwowe i prywatne szkoły z całych Włoch. Wydarzenie w formie modlitewnego czuwania ze świadectwami uczestników zorganizował episkopat Włoch, którego przewodniczący kard. Angelo Bagnasco został w związku z tym przyjęty przez Franciszka na prywatnej audiencji. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Kościół dla szkoły” i zostało pomyślane, jako akcja obrony włoskiej oświaty, przede wszystkim szkół katolickich.

Pozdrawiając zebranych Papież podkreślił, że przybyli do Watykanu, ponieważ kochają szkołę. Wyznał, że sam bardzo kocha szkołę i dał zebranym cztery motywy tej miłości. Pierwszym z nich, jak podkreślił, jest jego nauczycielka, która nauczyła go miłości do szkoły. Kolejny to ten, że szkoła jest synonimem otwarcia na rzeczywistość.

„Chodzenie do szkoły oznacza otwarcie umysłu i serca na rzeczywistość, w całym bogactwie jej aspektów i wymiarów. Nie można się tego obawiać. To jest piękne! W pierwszych latach uczy się o wszystkim, później powoli pogłębia się jakiś kierunek, a ostatecznie specjalizuje. Jeśli jednak nauczyliśmy się uczyć, zostaje nam to na zawsze, pozostajemy ludźmi otwartymi na rzeczywistość!” – mówił Ojciec Święty.

Papież wskazał, że ta otwartość jest także elementem, jakiego uczniowie szukają u swych nauczycieli. Szukają mistrzów, którzy są w stanie ich pociągnąć swym przykładem i zapałem. Ponadto Franciszek zauważył, że szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania.

„Rodzina jest pierwszym źródłem relacji: relacji z ojcem i matką oraz braćmi – mówił Papież. - To fundament, który towarzyszy nam przez całe życie. Jednak w szkole wszczepiamy się w społeczeństwo: spotykamy ludzi różnych od nas, różnych ze względu na wiek, kulturę, korzenie… Szkoła jest pierwszym społeczeństwem, które włącza rodzinę. Rodziny i szkoły nigdy nie można przeciwstawiać!”.

Na zakończenie Papież wyznał, że kocha szkołę, ponieważ wychowuje ona do prawdy, dobra i piękna.

„Edukacja nie może być neutralna. Jest pozytywna lub negatywna; ubogaca lub zubaża; pomaga człowiekowi wzrastać lub go zniechęca czy wręcz niszczy. Misją szkoły jest rozwijanie poczucia prawdy, dobra i piękna. I to dokonuje się na bardzo bogatej drodze, na którą składa się wiele elementów. Dlatego właśnie jest tak wiele przedmiotów. Rozwój jest bowiem owocem różnych elementów, które oddziałują wspólnie i stymulują inteligencję, sumienie, uczuciowość, ciało itd.”.

Żegnając się z zebranymi Franciszek przypomniał, że owocem dobrej edukacji powinno być to, by każdy dorosły człowiek mówił trzema językami. „Są to języki umysłu, serca i rąk” – wskazał żartobliwie Papież podkreślając, że każdy powinien myśleć o tym, co chce robić, czuć to w głębi serca i ostatecznie dobrze wykonywać.

„Problemy szkoły są wielkie i strukturalne” - powiedział zwracając się do Papieża przewodniczący Episkopatu Włoch kardynał Angelo Bagnasco. Podkreślił, że oświata we Włoszech zasługuje na szczególną uwagę. Z kolei włoska minister edukacji Stefania Giannini w swym przemówieniu przypomniała o losie ponad 200 uczennic w Nigerii, porwanych przez islamistyczne ugrupowanie Boko Haram. Mówiła też o wielu dziewczętach na świecie, którym odebrano prawo do edukacji.

Święto szkoły w Watykanie zakończyła wspólna modlitwa i papieskie błogosławieństwo.

Problem wychowania katolickiego we Włoszech i ogólnie kryzys szkolnictwa i edukacji, związany z niską dzietnością rodzin oraz cięciami państwowych nakładów na ten sektor, stanowi jeden z priorytetów duszpasterskich tutejszego Kościoła. W pewien sposób koresponduje z tym dzisiejszy papieski wpis na Twitterze. „Rodzina oświecona Ewangelią jest szkołą życia chrześcijańskiego. To w niej można nauczyć się wierności, cierpliwości i ofiarności” – napisał na swoim profilu Franciszek.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12