To nie jest „legalizacja” związków niesakramentalnych przez Kościół, ale wyciągnięcie pomocnej dłoni do osób, które nie potrafią naprawić swojej sytuacji.
– Paradoksalnie, dla wielu niemożność przystępowania do sakramentów (niektórzy przystępują do nich pod specjalnymi warunkami) wyostrza zmysł wiary, mobilizuje do poszukiwania różnych form kontaktu z Bogiem, co jednocześnie coraz bardziej ich na Niego otwiera. Doświadczają, że istotnie zbawia ich łaska Boża, a nie własna doskonałość. Ważne jest, aby pomimo skomplikowanej sytuacji pozostać do Boga zwróconym twarzą, a nie plecami – wskazuje jezuita. Sam nazywa to „gorzko-słodkim duszpasterstwem”. Z nutką goryczy, bo samo wejście do niego nie oznacza, że wszystko od razu się wyprostuje. A „słodkie”, bo wchodząc na tę drogę, rozwijając wiarę i mając realne oparcie we wspólnocie Kościoła, naprawdę zaczyna się coś w ich życiu i sercach zmieniać. – Pojawia się nowe spojrzenie i siły, będące owocem łaski Bożej, dzięki czemu jesteśmy zdolni do porządkowania życia i podejmowania decyzji, które torują drogę do pełnej jedności z Bogiem – podsumowuje ks. Nowak.
Trudne początki
W Opolu próby zawiązania duszpasterstwa dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych trwają od jakiegoś czasu. – Staramy się stworzyć grupę, choć osoby będące w związkach niesakramentalnych chętniej zgłaszają się indywidualnie, by porozmawiać – mówi o. Bogdan Długosz SJ, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, opiekun tworzącego się tam duszpasterstwa. – Więcej ludzi przychodzi na rekolekcje, bo tam czują się bardziej anonimowi, na spotkanie przyjść im trochę trudniej. Tymczasem włączenie się w duszpasterstwo nie oznacza konieczności robienia rewolucji w swoim życiu. Nie wszystkie sytuacje zresztą udaje się rozwiązać, natomiast chodzi o to, by przybliżać się do Pana Boga, odnaleźć drogę do Niego – podkreśla. – Nie ma ustalonego terminu, ale będziemy starali się spotkać w maju i w kolejnych miesiącach – dodaje, zapraszając na spotkania.
Osoby (także spoza tej parafii) zainteresowane przyłączeniem się do grupy lub indywidualną rozmową mogą się kontaktować bezpośrednio z o. Bogdanem przez parafię (NSPJ, ul. Ojca Czaplaka 1, tel. 77 423 47 60) Informacje o spotkaniach będą zamieszczane na stronie internetowej www.jezuici.opole.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.