Do Łagiewnik coraz bliżej - za pątnikami dzień pełen wrażeń, skąpany w upalnym słońcu. Szli ze swoimi patronami i rozmawiali o Bożym Miłosierdziu w bajkowym krajobrazie Beskidów.
Druga Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej wyruszyła do Łagiewnik 30 kwietnia z bielskiego Hałcnowa. Ponad 1100 pątników dojdzie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę. Tam na uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki, dokona zawierzenia diecezji Bożemu Miłosierdziu.
Drugiego dnia pielgrzymi wyruszyli po porannych Mszach św. w Malcu, Witkowicach i Nidku, by przez Wieprz, bajkowe pejzaże w pobliżu Tomic i Babicy dość do Wysokiej, gdzie przygotowano dla nich koncert "Pielgrzymogranie".
Podobnie jak dzień wcześniej, po drodze doświadczyli wspaniałej gościny, jakiej udzielili im członkowie Akcji Katolickiej w Wieprzu koło Andrychowa i gospodynie z Tomic, już na terenie archidiecezji krakowskiej.
Każdy grupa realizowała także swój własny program dnia. W grupie św. Faustyny, której przewodnikiem jest ks. Tomasz Sroka, cały dzień był poświęcony Wyobraźni Miłosierdzia, o którą apelował Papież Jan Paweł II.
O różnych wymiarach miłosierdzia mówili pielgrzymom tej grupy - jej przewodnik, młodzi z Kęt, którzy popularyzują ideę pośmiertnego oddawania organów poprzez m.in. rozdawanie oświadczeń woli; byli także maltańczycy - przedstawiciele Maltańskiej Służby Medycznej, którzy opowiadali o swojej codzienności.
Pielgrzymi słuchali też fragmentów "Dzienniczka" św. Faustyny, jak każdego dnia, razem odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, odprawiali nabożeństwo majowe.
Ale pątnicze życie w drodze do Łagiewnik, to także chwile, które zaskakiwały tych, którzy pielgrzymują pierwszy raz - w grupie św. Faustyny był koncert życzeń z polskimi szlagierami lat 70. i 80.
A rozpoczęła go piosenka... „Kawiarenki” znana z repertuaru Ireny Jarockiej! Były też szaleństwa taneczne na stadionie LKS Babica, gdzie ramię w ramię tańczyły pątniczki z klerykami i ratownikami Maltańskiej Służby Medycznej.
Palące słońce i upał sprawiły, że dużo pracy mieli maltańczycy jeżdżący karetkami. Około 40 osób czuło się na tyle źle, że nie potrafili samodzielnie pokonać trasy drugiego dnia.
W Wysokiej czekali już na nich gospodarze i... "Pielgrzymogranie" - wieczorny koncert, który łączył trzy fundamenty pielgrzymki - Orędzie Bożego Miłosierdzia, Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.