- Jesteście ambasadorami Bożego miłosierdzia - mówił w homilii ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej. - Macie nieść pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują.
Pracownicy, wolontariusze Caritas Archidiecezji Katowickiej, dyrektorzy ośrodków i ich podopieczni oraz katecheci i dzieci ze Szkolnych Kół Caritas pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich z okazji święta Caritas, które jest połączone z Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
Wszyscy uczestniczyli w Eucharystii, a także w nabożeństwie ku czci Matki Boskiej Piekarskiej oraz bł. Jana Pawła II w przededniu jego kanonizacji.
- Wszyscy zaangażowani w dzieło Caritas przedłużają miłosierne ręce Pana Boga poza mury kościołów - powiedział w homilii dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.
Ks. Bąk przypomniał, że Caritas nie jest jedynie instytucją pomocy społecznej. - Caritas zawsze działa w Imię Chrystusa, na którego dźwięk zgina się każde kolano! Tylko w imię Boga robienie czegokolwiek ma sens. Przed Bożym Miłosierdziem nie możemy stawiać blokady.
Dyrektor Caritas podkreślił, że miłosierdzie okazywane potrzebującym stanowi zaporę dla zła. Nie powinniśmy pozwolić, by zło, krzywda przez nas w jakikolwiek sposób przechodziło. - Złu trzeba stanowczo powiedzieć: Nie przejdziesz! - mówił ks. Bąk. - Nie mogę zła scedować na innych. Na mnie powinno się skończyć. Naszym zadaniem jest powiedzieć: stop! Tutaj zło nie ma wstępu!.
Kapłan uzmysłowił słuchaczom, że ich praca na rzecz czynienia miłosierdzia nie może podobać się szatanowi. Bezkarnie nie da się walczyć ze złem.
- Jesteście bardziej narażeni na jego ataki - uświadamiał. - Wasza praca, czyniona w Imię Jezusa, uderza w sprawcę wszelkiego zła.
Na koniec Eucharystii abp Wiktor Skworc podziękował wszystkim za trud i pracę na rzecz potrzebujących, za ich troskę o ludzi w podeszłym wieku w parafiach, ośrodkach, domach i hospicjach prowadzonych przez Caritas, i udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa..
Początki zorganizowanej działalności charytatywnej w diecezji katowickiej sięgają okresu międzywojennego. W parafiach zakładano komitety lokalne, otwierano kuchnie ludowe oraz zbierano żywność i środki pieniężne dla najuboższych.
W 1929 roku powołany został Związek Towarzystw Dobroczynnych "Caritas" Diecezji Śląskiej. Po zawieruchach wojennych i trudnych dla Kościoła czasach PRL, Caritas na Śląsku odrodził się pod koniec lat 80. ub. wieku.
12 listopada 1989 roku biskup katowicki Damian Zimoń erygował Caritas Diecezji Katowickiej. Obecnie instytucja zatrudnia 1500 osób na pełnych etatach, a w parafialnych zespołach Caritas pracuje ponad 5000 wolontariuszy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.