Odnowione duszpasterstwo rodziny i małżeństwa powinno dodać otuchy tym, którzy starają się żyć zgodnie z nauką Kościoła, a z drugiej strony objąć szczególną opieką i pomocą żyjących w powtórnych związkach.
O wyzwaniach i perspektywach małżeństwa i rodziny mówił w Walencji kard. Marc Ouellet. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów podkreślił potrzebę „duszpasterstwa miłosierdzia” w sytuacjach skomplikowanych i zawiłych.
„Odnowione duszpasterstwo miłosierdzia w wierności tradycji katolickiej” pozwoli także „pomóc rodzinom znajdującym się w sytuacji nieregularnej, które pomimo tego dążą do życia w pełnej łasce” – powiedział kard. Ouellet. Papież Franciszek porównał misję Kościoła we współczesnym świecie do szpitala polowego, który leczy licznych rannych na polu bitwy. Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Biskupów „ten obraz doskonale pasuje do sytuacji rodziny i małżeństwa, która od kilku dekad ulega poważnemu pogorszeniu nie tylko na płaszczyźnie życia małżonków, ale także ustawodawczej, pod presją grup wykorzystujących mentalność panującego relatywizmu przeciwnej tradycyjnym wartościom rodziny”.
Odnowione duszpasterstwo rodziny i małżeństwa powinno dodać otuchy tym, którzy starają się żyć zgodnie z nauką Kościoła, a z drugiej strony objąć szczególną opieką i pomocą żyjących w powtórnych związkach. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów przestrzegł jednak, aby „nie dać się zamknąć w wąskiej problematyce rozwiedzionych i żyjących w związku cywilnym, ani też w wąskiej wizji komunii sakramentalnej. Należy wziąć pod uwagę cały wymiar sakramentalny Kościoła” – powiedział kard. Ouellet.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.