Antologię kluczowych tekstów Ojców Kościoła zawiera trzytomowe dzieło "Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej". Teksty wybrał i opatrzył komentarzami Olivier Clément – zmarły przed czterema laty, ceniony francuski teolog prawosławny.
Pierwszy tom zatytułowany "O pojmowaniu misterium" ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Księży Marianów PROMIC.
"Spróbowałem w tej książce oddać głos największym świadkom niepodzielonego Kościoła – wspólnej wszystkim wyznaniom chrześcijańskim Tradycji, która jako jedyna czyni możliwym 'ekumenizm w czasie' poprzez pamięć o pierwotnym doświadczeniu" – pisze Clément.
Publikacja zawiera fragmenty dzieł m.in. Ambrożego z Mediolanu, Augustyna z Hippony, Bazylego Wielkiego, Benedykta z Nursji, Grzegorza z Nyssy, Jana Chryzostoma i Orygenesa. Większość z zamieszczonych w książce tekstów od bardzo dawna nie była publikowana.
Teksty opatrzone komentarzami Clémenta mającymi zazwyczaj formę eseju, uzupełniają w ostatniej części książki obszerne noty o autorach. Zawierają one m.in. informacje o losie i sposobie myślenia cytowanych Ojców Kościoła. Pomagają też, jak zaznacza prawosławny teolog, "odróżnić to, co tymczasowe i ulotne, od tego, co trwale i niezmienne, a nawet – w przypadku kontaktu ze świętymi – wieczne".
Olivier Clément (1921-2009) to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów prawosławnych. Od 1953 roku wykładał w Instytucie Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Autor kilkudziesięciu książek, z których kilka – m.in. tom rozmów z patriarchą Bartłomiejem I – przetłumaczono na język polski.
Sylwetkę Clémenta, który przyjął chrzest w Kościele prawosławnym w wieku 31 lat, kreśli we Wprowadzeniu tłumacz książki ks. Henryk Paprocki. "Poświęcił swoje talenty na świadczenie o prawdzie chrześcijaństwa w społeczeństwie zlaicyzowanym. Nie zamykał się przy tym w ekskluzywizmie kościelnym i wyznaniowym. Ciągle podkreślał znaczenie dialogu międzywyznaniowego w łonie samego chrześcijaństwa, jak i dialogu międzyreligijnego. Sam miał wielu przyjaciół wśród Żydów i muzułmanów" – zaznacza prawosławny kapłan, znawca literatury rosyjskiej.
Oryginał książki ukazał się w 2010 r. nakładem francuskiego wydawnictwa Desclée de Brouwer.
Olivier Clément, "Źródła. Początki mistyki chrześcijańskiej". Tom 1 "O pojmowaniu misterium". Przekład ks. Henryk Paprocki, PROMIC – Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.