Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej dyskutowali nad wspólnym listem o świętowaniu niedzieli - poinformował KAI ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu.
Jak wyjaśnił, celem tej inicjatywy jest ożywienie wśród chrześcijan w Polsce motywacji świętowania dnia Pańskiego, która płynie ze wspólnej wiary w zmartwychwstanie Chrystusa i dar Ducha Świętego.
Dyskusja nad roboczą wersją dokumentu o świętowaniu niedzieli była jednym z głównych tematów wczorajszych obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP).
"U podstaw tych inicjatyw leży pragnienie ożywienia wśród chrześcijan w Polsce motywacji świętowania dnia Pańskiego, która płynie ze wspólnej wiary w zmartwychwstanie Chrystusa i dar Ducha Świętego - powiedział KAI ks. Sławomir Pawłowski. – Chrześcijanie pragną tę wiarę przeżywać w modlitwie, w kościelnej wspólnocie Słowa i Sakramentu, w radości, której wyrazem jest także wypoczynek" - dodał.
Sekretarz Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu wyraził nadzieję, że dzięki wspólnemu głosowi Kościołów udałoby się powrócić do publicznej debaty na temat ochrony wolnego czasu i form jego przeżywania. Taki list mógłby być apelem do pracowników, do pracodawców, do władz. "Ma być wezwaniem przede wszystkim do samych chrześcijan, gdyż sposób przeżywania dnia Pańskiego jest świadectwem wiary" - zaznaczył ks. Pawłowski.
Pomysł wspólnego listu Kościołów w Polsce na temat świętowania niedzieli pojawił się podczas spotkania Komisji Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną 30 września 2010 r.
Istotnym punktem w procesie przygotowania takiego listu była konferencja naukowa pt. "Świętowanie Dnia Pańskiego w ekumenicznej refleksji Kościołów" zorganizowana 27 października 2011 r. w Kamieniu Śląskim. Organizatorem był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, zaś pokłosiem spotkania była wydana rok później książka o takim samym tytule.
Podczas wczorajszego spotkania, które miało miejsce w Warszawie rozważono też propozycję PRE zorganizowania ekumenicznej konferencji na temat rozwiązywania konfliktów w duchu Ewangelii.
Strona rzymskokatolicka przedstawiła informację o planowanej wizycie w Polsce kard. Kurta Kocha, Przewodniczącego Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan (5-9 grudnia 2014 r.). Rozważono propozycję PRE zorganizowania ekumenicznej konferencji pt. "Rozwiązywanie konfliktów w duchu Ewangelii".
Członkowie Komisji Dialogu rozmawiali także o bolesnej sytuacji w Ukrainie i idąc za głosem Chrystusa „Błogosławieni pokój czyniący”, zachęcają wszystkich chrześcijan w Polsce do modlitwy o pokojowe i sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu – głosi komunikat wydany po obradach.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.