Dary serc dla Stecówki

To było całkiem sporo darów. Charytatywnie swój występ ofiarowali muzycy zespołu "Gang Marcela". Był symboliczny czek od czytelników Gościa Niedzielnego. Swoje datki dołożyła publiczność. Gośćmi specjalnymi byli strażacy z Istebnej oraz... tabernakulum, które uratowali z pożaru.

Dramat górskiej parafii na Stecówce w Istebnej, gdzie na początku grudnia ubiegłego roku spłonął drewniany kościół Matki Bożej Fatimskiej, poruszył serca wielu osób, nawet tych mieszkających daleko od Beskidów. Wśród nich było wielu turystów z różnych stron Polski, którzy mocno ze swych wędrówek po górach zapamiętali właśnie chwilę modlitwy w tej świątyni.

Na apel skierowany do czytelników "Gościa Niedzielnego", by wesprzeć jej odbudowę, odpowiedziało wielu ludzi. - Wciąż jeszcze przychodzą przekazy z dopiskiem: "Dla Stecówki" - przyznaje siostra Justyna z wydziału finansowego bielsko-żywieckiej kurii diecezjalnej, która zajmuje się księgowaniem tych wpłat.

Czasem były to kwoty kilkuzłotowe, byli też darczyńcy, którzy wpłacali po kilka tysięcy. - Za każdą złotówkę serdecznie dziękujemy - zapewnia ks. Grzegorz Kotarba, proboszcz ze Stecówki.

Podczas koncertu, który odbył się 11 marca w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Kotarba odebrał od przedstawicieli redakcji bielsko-żywieckiej "Gościa Niedzielnego" symboliczny czek na kwotę 25 741 złotych. Tyle zebrali czytelnicy "Gościa" z całej Polski.

- Każdego z nich zapiszemy w specjalnej księdze dobroczyńców naszego kościoła, wspierających odbudowę - dodaje ks. Kotarba, składając podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Z muzycznym podziękowaniem w imieniu parafian dołączyli ministranci ze Stecówki, którzy zaprezentowali kilka  piosenek góralskich.

"Gang Marcela" i pytania o sens

Podczas koncertu "Gangu Marcela" do grona wspierających odbudowę dołączyli także wierni z Bielska-Białej i okolicy, którzy najpierw zobaczyli filmową prezentację przedstawiającą świątynię na Stecówce przed pożarem, a potem dramatyczne chwile, gdy płonęła, a w końcu spustoszenia, jakie poczynił ogień. O tym, by dzielić się sercem, o radości, jaką daje człowiekowi miłość okazywana drugiemu - śpiewali w swoich inspirowanych Dekalogiem utworach muzycy "Gangu Marcela".

Zachwyciło wszystkich słuchaczy także piękne wykonanie "Ave Maria" i zaśpiewana z udziałem młodziutkiej wokalistki Oli Nykiel pieśń "Pobłogosław nam na wszystkie dni...".  Nie zabrakło dedykowanej Janowi Pawłowi II, a wykonywanej na teledysku przez dzieci z Andrychowa piosenki Marcelego Trojana "Kochamy Cię".

Wśród gorąco oklaskujących muzyczne występy byli m.in. bp Piotr Greger i prezydent Jacek Krywult, a także wicestarosta cieszyński Jerzy Pilch.

Oni uratowali Najświętszy Sakrament

Specjalnymi gośćmi koncertu byli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Istebnej-Centrum. To strażacy z tej jednostki podczas nocnej akcji gaśniczej, prowadzonej przez ponad 120 ratowników, wynieśli z płonącego kościoła tabernakulum.

Choć spłonęła cała drewniana obudowa, zwęglone były koronkowe zasłonki wewnątrz i stopił się krzyżyk na kielichu - sam Najświętszy Sakrament pozostał nietknięty. Przed spaleniem skutecznie ochronili go druhowie: Stanisław Kędzior i Szczepan Haratyk, a w wyniesieniu tabernakulum pomagał druh Tadeusz Kohut z OSP Istebna-Zaolzie. Za odwagę podziękował im bp Piotr Greger, który wręczył im pamiątkowe dyplomy oraz upominki, ufundowane przez redakcję "Gościa Niedzielnego".

- To naprawdę tylko nasz obowiązek i żadna zasługa - tłumaczyli się skromnie strażacy. - Jesteśmy w czasie akcji zespołem i każdy ma równie odpowiedzialne zadanie, choć robimy różne rzeczy - tłumaczył Stanisław Kędzior.

Dlatego też wyrazy wdzięczności za ten ratunek dla tabernakulum otrzymali wszyscy strażacy z Istebnej. - Jest to przekazany dla potrzeb jednostki przez Zarząd Powiatu Cieszyńskiego zestaw komputerowy z oprogramowaniem. Na pewno przyda się przy realizacji zadań administracyjnych jednostki - mówił  Jerzy Pilch, wicestarosta cieszyński. - Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej-Centrum podczas akcji na Stecówce, walcząc z groźnym żywiołem, zdołali ocalić tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, potwierdzając, że zawsze są gotowi iść nawet w ogień na ratunek – z odwagą, siłą i bez oczekiwania na nagrodę. Wyrażam wdzięczność za to świadectwo męstwa i honoru, z którego możemy być dumni jako mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6