Abp Michalik nagrodzony

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik odebrał dziś w Warszawie Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego. Kapituła Nagrody przyznawanej przez Fundację "Solidarna Wieś" decyzję o tegorocznym laureacie podjęła jednogłośnie. Abp. Michalika nagrodzono m.in. za wspieranie aktywności społecznej na wsi oraz zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego.

Reklama

Kapituła wysoko oceniła konsekwentne wskazywanie przez laureata na fakt, że polityka odrywania rolników od ziemi wzmaga emigrację ludzi młodych, prowadzi do wyludnienia wsi i utraty polskiej własności ziemi.
Kapituła zaznacza, że "ten ostatni problem – co laureat z uporem przypomina rządzącym – staje się groźny w obliczu zbliżającej się daty wolnego obrotu ziemią w ramach Unii Europejskiej".

Abp Michalika uhonorowano za działania na rzecz wszelkich form aktywności społecznej na wsi, rozwoju uniwersytetów ludowych, a także wspieranie młodych rolników, którzy "decydują się przejmować ojcowiznę, rozwijać gospodarstwa, zachowując związek z tradycją i kulturą wsi".

Metropolitę doceniono także "za wspieranie młodych rolników, którzy decydują się przejmować ojcowiznę, rozwijać gospodarstwa, zachowując związek z tradycją i kulturą wsi" oraz "spójne i jasne nauczanie wskazujące na wielką rolę trwałej i moralnie zdrowej rodziny".

Przyznana po raz dziesiąty Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego jest też symbolicznym podziękowaniem rolników za przewodniczenie przez abp. Józefa Michalika Episkopatowi Polski w trudnych latach – zaznaczył Sławomir Siwek, przewodniczący Rady Fundacji "Solidarna Wieś".

Podczas uroczystości, która odbyła się w gmachu Sekretariatu KEP w Warszawie, abp Michalik powiedział, że "dzisiaj polskie rolnictwo i polska wieś potrzebują nowej strategii, o tyle właściwej, żeby stała się ona współpracą, a nie konfrontacją z Unią Europejską".

Metropolita przemyski wyznał też, że do jego największych niepokojów należy sytuacja młodzieży wiejskiej. "Na studia stacjonarne w wielkim mieście najczęściej ich nie stać i w efekcie przegrywają z wielkomiejską rywalizacją o miejsca na renomowanych uniwersytetach, gdzie istnieje szansa i konieczność poznania języków obcych i wejścia w poszerzony wymiar kultury uniwersyteckiej" - powiedział laureat.

Na zakończenie przemówienia abp Michalik podkreślił, że "zdrowy, budzący nadzieję na trwałość proces reform społecznych nie może pominąć żadnej kategorii ludzi ani żadnego środowiska, nie może także pominąć polskiej wsi, jeśli ma być twórczy".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik ma 72 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Jelonkach koło Ostrowi Mazowieckiej. Po roku został skierowany na studia teologii dogmatycznej w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które od 1969 r. kontynuował na „Angelicum” - Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Zwieńczył je doktoratem w 1972 r.

W latach 1973–1978 był wicekanclerzem kurii łomżyńskiej oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i homiletyki w tamtejszym seminarium duchownym. W 1978 r. znów wyjechał do Rzymu, gdzie objął stanowisko rektora w Papieskim Kolegium Polskim oraz pracował w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, gdzie był pierwszym szefem Biura ds. Młodzieży, współuczestnicząc w przygotowaniu I Światowych Dni Młodzieży w Rzymie.

Ustanowiony biskupem gorzowskim, 16 października 1986 r. w bazylice św. Piotra przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. Jego motto biskupie to: „Numine Tuo Domine" - „Mocą Twoją Panie". 17 kwietnia 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim.

Jest wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów i konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Abp Józef Michalik kończy właśnie swoją drugą, pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Podczas rozpoczynającego się jutro dwudniowego zebrania plenarnego KEP zostanie wybrany nowy przewodniczący.

Coroczna nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona przez Fundację „Solidarna Wieś”, by honorować osoby za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Aktywna postawa laureatów ma być przykładem pozytywnej pracy, zgodnej ze wskazaniami nauczania społecznego Kościoła, możliwej w każdych warunkach.

Na nagrodę składają się dyplom, statuetka projektu Pawła Szcześniaka i nagroda pieniężna.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego dotychczas otrzymali: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. kard. Józef Glemp – prymas Polski, ks. Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak- Radziejowska, Roman Kluska i Josef Rottenaicher z Niemiec.

Patron nagrody, zmarły w 2003 roku bp Roman Andrzejewski, był włocławskim biskupem pomocniczym, wieloletnim przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowym duszpasterzem rolników. Był też wybitnym znawcą łaciny. Zmarł w wieku 65 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama