Wybory szefa episkopatu poprzedzi debata na temat wyzwań dla Kościoła. Biskupi liczą, że w dyskusji pojawi się mocny kandydat na lidera - informuje "Rzeczpospolita".
Hierarchowie zjadą do Warszawy już za niespełna miesiąc. W czasie dwudniowego posiedzenia (12-13 marca) wybiorą m.in. nowego przewodniczącego episkopatu.
To będą zupełnie inne wybory niż te, które odbyły się w marcu 2009 roku, gdy abp Józef Michalik ponownie został szefem Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Statut episkopatu przewiduje bowiem, że funkcję przewodniczącego można pełnić tylko dwie kadencje.
"Pewnych kandydatów tak naprawdę nie ma. Zwłaszcza że wyboru dokonuje cały episkopat, który liczy obecnie ponad 130 osób i jest w nim spora grupa biskupów, którzy jeszcze się nie znają" - mówi jeden z biskupów.
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", tegoroczne wybory poprzedzi debata programowa, której nie było w poprzednich latach. Jej tematem przewodnim będzie adhortacja apostolska papieża Franciszka "Evangelii Gaudium", w której nakreślił on rys swojego pontyfikatu. Biskupi zaprosili już dwóch prelegentów - teologa i pastoralistę, którzy mają zreferować najważniejsze punkty tego dokumentu.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.