W Pakistanie wciąż giną wyznawcy Chrystusa. Ostatnio w tajemniczych okolicznościach stracił życie na posterunku policyjnym Sabir Masih.
32-letni ubogi chrześcijanin został zatrzymany z powodu podejrzenia o dokonanie włamania. Policja twierdzi, że popełnił on samobójstwo. W wersję tę nie wierzą jednak pakistańscy obrońcy praw człowieka, którzy zorganizowali w tej sprawie manifestację w Islamabadzie, gdzie doszło do tego wydarzenia. Protestowali oni przeciwko bezkarności policji, która m.in. wywierała naciski na rodzinę ofiary, by jak najszybciej ja pochowano bez dokonywania niezależnej autopsji.
Policja i wymiar sprawiedliwości w Pakistanie są też oskarżane o całkowitą bierność w przypadkach ataków na mniejszości religijne. Alarmował w tej sprawie anglikański biskup Karaczi Ijaz Inayat Masih. Duchowny zwrócił uwagę, że w ostatnich latach mnożą się przypadki napadów na chrześcijan ze strony ekstremistów muzułmańskich, czy też fałszywych oskarżeń o bluźnierstwo. Incydenty te pozostają praktycznie bezkarne, za to często właśnie ich ofiary trafiają do więzienia. Anglikański hierarcha wskazuje też na nową formę presji wobec wyznawców Chrystusa: wymuszenia pieniędzy pod groźbą wydania antychrześcijańskiej fatwy.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.