Diecezja tarnowska ma dwóch nowych pasterzy. Są nimi bp Jan Piotrowski i bp Stanisław Salaterski.
Zakończyła się w tarnowskiej katedrze Eucharystia połączona z udzieleniem święceń biskupich ks. Janowi Piotrowskiemu i ks. Stanisławowi Salaterskiemu. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu biskupów z kraju i zagranicy przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który też wygłosił homilię. – Witam was w Episkopacie Polski. Kościół liczy na was i pokłada w was wielkie nadzieje – powiedział pod adresem nowych biskupów metropolita krakowski. Bulle papieskie odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Bezpośrednio po homilii nominaci złożyli wyznanie wiary i uroczystą przysięgę. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych leżeli krzyżem na posadzce katedry. Następnie bp Andrzej Jeż, główny konsekrator, włożył ręce na głowy święconych. Po nim uczynili to abp Migliore oraz bp senior Władysław Bobowski, wreszcie pozostali biskupi.
Podczas modlitwy konsekracyjnej nad głowami biskupów były trzymane ewangeliarze. Po modlitwie święceń nowi pasterze zostali namaszczeni olejami świętymi, otrzymali też insygnia władzy i posługi biskupiej, czyli pierścień, mitrę i pastorał. Obrzęd święceń zakończył pocałunek pokoju.
Nowi biskupi towarzyszyli kard. Dziwiszowi w procesji z darami. Otrzymali od delegacji świeckich i duchownych m.in. naczynia na olej krzyżma św. oraz pontyfikały, czyli księgi liturgiczne posług z udziałem biskupa.
Przed zakończeniem Mszy św., podczas śpiewu "Ciebie, Boga, wysławiamy", biskupi Jan Piotrowski i Stanisław Salaterski przeszli przez główną nawę katedry, udzielając wszystkim zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.
Słowa podziękowania wygłosił bp Jan Piotrowski, zwracając się do wszystkich, którzy kształtowali jego i bp. Stanisława jako ludzi i kapłanów. Szczególną wdzięczność wyrażał swoim rodzicom i krewnym, parafiom rodzinnym, biskupom tarnowskim i duchowieństwu tarnowskiemu. Po zakończeniu Eucharystii wierni uczestniczący w liturgii tłumnie składali gratulacje nowym biskupom pomocniczym.
Przeczytaj także:
Wszystko o święceniach biskupów tarnowskich w specjalnym raporcie dziennikarzy "Gościa Tarnowskiego":
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.