Ekumeniczne znaki czasu i "prowokacyjny" tydzień

Ten rok przypomina nam ważne dla ekumenizmu wydarzenia z przeszłości. Przed 50 laty - 21 listopada 1964 Sobór ogłosił dekret o ekumenizmie, a wcześniej - w dniach 5-6 stycznia tegoż roku Paweł VI spotkał się w Jerozolimie z patriarchą Konstantynopola.

Reklama

Przypomniał o tym w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przewodniczący Papieskiej Rady Popierana Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. 18 stycznia rozpoczyna się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który przebiegać będzie pod "prowokacyjnym", jak to określił kardynał, hasłem: „Czyż Chrystus jest podzielony?”.

„Temat ten pochodzi z Pierwszego Listu do Koryntian i jest prowokacją. Bo Chrystus nie może być podzielony. Ani Jego Ciało, którym jest Kościół, nie może być podzielone. Tymczasem między Kościołami istnieje wiele podziałów" - stwierdził szwajcarski purpurat kurialny. Zauważył, że wprawdzie w Kościele zawsze były konflikty i problemy z zachowaniem jedności, to jednak nie zawsze dochodziło do podziałów. "Dlatego ekumenizm musi przezwyciężyć te podziały i odnaleźć jedność w Chrystusie i Jego Ciele” - podkreślił kardynał.

Jego zdaniem szczególnie dobrze zapowiada się ten rok w stosunkach z prawosławiem. Podczas zapowiedzianej na maj podróży do Ziemi Świętej Franciszek ma spotkać się w Jerozolimie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola. Posuwa się też naprzód wewnątrzprawosławna debata na temat prymatu w Kościele.

„Między Kościołami prawosławnymi istnieje wiele napięć" – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady. Według niego jest ich więcej między samymi prawosławnymi niż w ich relacjach z Kościołem katolickim. Kard. Koch przypomniał, że niedawno Patriarchat Moskiewski wydał dokument nt. prymatu w Kościele, co samo w sobie oznacza pozytywny rozwój, ponieważ posuwa on naprzód dialog w tej sprawie. Jest to bowiem oficjalna deklaracja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Odpowiedział na nią metropolita Elpidofor z Konstantynopola i tak wywiązała się publiczna dyskusja na ten temat między obu Patriarchatami. "Myślę, że jest to dla nas wielka szansa” - stwierdził przewodniczący watykańskiego urzędu ds. jedności chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama