Rodzina to temat konferencji zorganizowanej wczoraj w Brukseli przez Sekretariat Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
Spotkanie to było swoistą odpowiedzią na apel Papieża Franciszka o rozbudzenie na nowo świadomości świętego i nienaruszalnego charakteru rodziny.
Temat o tyle trudny, że tradycyjny model rodziny przedstawia się dzisiaj jako rodzaj fanatyzmu lub przestępstwa przeciwko źle pojętej różnorodności i tolerancji. Breda O’Brien, nauczycielka i zarazem dziennikarka Irish Timesa, ukazała, że tradycyjna wizja rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety ma wewnętrzną spójność i logikę, która dostarcza odpowiedzi na wiele palących problemów XXI wieku. Dziennikarka podkreśliła, że takie rozumienie rodziny, czasami odrzucone jako nieaktualne, daje odpowiedź nie tylko na problem demograficzny, ale w szerszej perspektywie może stanowić podstawę rozwiązania problemów ekonomicznych i gospodarczych.
Chociaż polityka rodzinna pozostaje w kompetencjach państw członkowskich, wiele osób obawia się europeizacji prawa rodzinnego, która progresywnie kształtuje wizję rodziny odrzucającą różnicę płci i skoncentrowaną bardziej na prawach osób dorosłych niż na prawach dzieci. Te obawy odbiły się echem wśród uczestników konferencji, którzy w tym kontekście pytali o związki osób tej samej płci, adopcję, handel dziećmi czy macierzyństwo zastępcze.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.