Orszaki Trzech Króli - rodzi się nowa tradycja

Orszaki Trzech Króli, obok wigilii na placach miast, nabożeństw Dróg Krzyżowych w Wielkim Poście i Nocy Konfesjonałów - stają się elementami tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Tradycji, która rodzi się na naszych oczach.

Od czasu, gdy pięć lat temu po raz pierwszy został zorganizowany w Warszawie Orszak Trzech Króli, zapanowała w całym kraju prawdziwa orszakomania. Zaczęło się w Warszawie w 2009 r. i to tu grupa inicjatywna związana z rodzicami i uczniami Szkoły Żagle, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacją św. Mikołaja wypracowała pewien standard organizowania Orszaku. W pochodzie szły trzy kolorowo ubrane grupy, idące za Królami, dosiadającymi wierzchowców i wielbłąda – w czerwonym szli "dworzanie" Króla Europejskiego, w niebieskim Króla Afrykańskiego, a w zielonym Azjatyckiego. Towarzyszyli im rycerze i wojownicy - ok. 250 uczniów z warszawskiej Szkoły Żagle.

Pierwszy Orszak spotkał się z dużym zainteresowaniem - na spotkanie przybyło ok. 5 tys. uczestników, którzy po odmówieniu modlitwy Anioł Pański z kard. Kazimierzem Nyczem wyruszyli spod Kolumny Zygmunta za Trzema Królami, przeszli ulicami Starówki na Rynek Nowego Miasta, gdzie Królowie złożyli dary Najświętszej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.

Podczas wędrówki uczestnicy oglądali jasełkowe sceny - Walkę Diabłów z Aniołami, Dwór Heroda z bezwzględnym królem. Atrakcją było również stado owieczek, włączonych w pochód. Na Rynku Nowego Miasta odbył się koncert kolęd, do wspólnego śpiewania zagrzewał zespół górali z Istebnej.

Orszaki Trzech Króli - rodzi się nowa tradycja   Ricardo77 / CC-SA 3.0 Orszak na krakowskim Rynku Standard, wypracowany w Warszawie, jest przez kolejne lata wzbogacany i modyfikowany. W pochodzie powiewają kolorowe sztandary, rozdaje się śpiewniki z kolędami i papierowe korony dla dzieci. Organizatorzy założyli Fundację, która pokazuje, jak zorganizować Orszak. Pomysł okazał się hitem - w ubiegłym roku blisko w 30 miastach w całym kraju Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku, po czym było wspólne kolędowanie i zabawy dla najmłodszych. Obchody inauguruje Msza św. w katedrze lub innym kościele w centrum miasta.

W Krakowie Robert Kowalski, Lech Hajdukiewicz i Krzysztof Machaczka czuwają nad przygotowaniem wydarzenia. Orszaki wyruszą po Mszach św. z trzech miejsc - Wawelu, Placu Matejki i ul. Piłsudskiego. - W organizację włączyło się już dziesięć szkół katolickich, do orszaku włączy się grupa rekonstrukcyjna Bractwo Andegawenów w historycznych strojach. W pochodzie pójdzie lajkonik oraz chiński Smok - informuje Krzysztof Machaczka.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6