Orszaki Trzech Króli, obok wigilii na placach miast, nabożeństw Dróg Krzyżowych w Wielkim Poście i Nocy Konfesjonałów - stają się elementami tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Tradycji, która rodzi się na naszych oczach.
W Krakwie Orszak wyruszy po raz czwarty, a już wspaniale się zadomowił w mieście o szacownych tradycjach świętowania. - W poprzednich latach mieszkańcy miasta doskonaloe odnaleźli się we wspólnym świętowaniu i zabawie, turyści zagraniczni byli zafascynowani, robili sobie zdjęcia z uczestnikami. Patronat nad Orszakiem objął prezydent Jacek Majchrowski, gdyż władze lokalne doceniły, że jest to kolejne wydarzenie, które jest kolejna atrakcją, promującą miasto - mówi Krzysztof Machaczka.
Z roku na rok świętowanie wzbogaca się i rozrasta w nowe tradycje. Wybitny kompozytor Michał Lorenc skomponował fanfarę dla Orszaku. Ma on swoich ambasadorów, wybitnych twórców, którzy inicjatywę wspomagają i propagują. Należą do nich m.in. Anna Dymna, Michał Lorenc, Krzysztof Zanussi, Adam Woronowicz.
Udział w świętowaniu znacznie ułatwia fakt, że 6 stycznia od 2011 r. jest dniem wolnym od pracy. Kolejne miasta organizują swoje Orszaki, rodzą się nowe pomysły. W tym roku na stronach orszak.org członkowie Fundacji zainicjowali akcję "Głosuj na Wielbłąda". "Daj radość dzieciom – wygraj wielbłąda dla wybranej miejscowości z Polski (...) organizującej Orszak, którą 6 stycznia odwiedzi wielbłąd ufundowany przez Fundację. Termin głosowania 1-15 grudnia". Wielbłąda wygra miasto, na którą oddano najwięcej głosów, a ich liczba wzrasta lawinowo - tym roku będzie ich niemal 180.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...