Pierwszy dzień nowego roku obchodzony w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Pokoju, jest szczególnie świętowany w ojczyźnie Jezusa.
Tradycyjnie już na wspólnej modlitwie w intencji pokoju w konkatedrze łacińskiego patriarchatu w Jerozolimie zgromadzili się katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej oraz przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i miejscowych wiernych.
Uroczystej Mszy przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy. Abp Fouad Twal zwrócił w homilii uwagę na chrześcijańską nadzieję: „Świat, Bliski Wschód, Ziemia Święta nie są przeznaczone na wieczny chaos. Dzięki naszym działaniom, wsparciu i przyjaźni mogą się stać «niebem nowym i ziemią nową» (Ap 21,1)”. Tym samym patriarcha podziękował wszystkim zgromadzeniom zakonnym, wspólnotom życia konsekrowanego oraz wiernym, którzy poprzez modlitwę, apostolstwo i życie Ewangelią działają na rzecz pokoju. W sposób szczególny wyraził wdzięczność stowarzyszeniom katolickim, które wspierają mieszkańców Gazy oraz licznych uchodźców z Syrii znajdujących schronienie na terenie diecezji.
Abp Twal podkreślił, że Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi uświadamia nam, iż wszyscy tworzymy jedną rodzinę. Jest to więc doskonała okazja, by za pośrednictwem Maryi podziękować za otrzymane łaski, jak również przeprosić za zaniedbania miłości braterskiej. Na zakończenie kaznodzieja nawiązał do zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego rodzinie. „Rodzina może uczestniczyć w budowie nowego humanizmu braterstwa” – podkreślił łaciński patriarcha Jerozolimy.
Życząc wszystkim roku pokoju i braterstwa, hierarcha przypomniał również o zbliżającej się pielgrzymce Papieża Franciszka do Ziemi Świętej.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.