Niektórzy rządzący "podobni do Heroda"

Biskup elbląski Jan Styrna w liście pasterskim na przypadające w czwartek święto św. Szczepana napisał, że wierzącym potrzeba mocy i odwagi, gdy zagrożone są prawa dzieci poczętych i instytucja małżeństwa, a niektórzy rządzący stają się podobni do króla Heroda.

W liście, który odczytany został w diecezji elbląskiej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, biskup przypomniał patrona tego dnia - św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem Kościoła. Jak napisał, "przykład jego męczeńskiej śmierci staje się pokarmem dającym moc naszym duszom, by być świadkami Tego, który w żłobie leży".

Biskup zachęcił wiernych do refleksji nad tym, kiedy w obecnych czasach potrzebne są moc i odwaga, które cechowały św. Szczepana i w jakich sytuacjach "powinniśmy być świadkami Syna Człowieczego, stając po stronie tego, który jest Prawdą".

Jego zdaniem "potrzebna jest nam odwaga, moc, mądrość i Duch Boży, gdy prawa dzieci poczętych, dzieci w łonach matek, nie są respektowane, a one same są traktowane jak intruzi, nieproszeni goście, niezasługujący na prawną ochronę".

Dodał, że również "wtedy, gdy święty związek małżeński jednego mężczyzny i jednej kobiety jest zagrożony przez różnego rodzaju wypaczenia, naruszające i kwestionujące nierozerwalność tego związku".

"Wówczas, gdy niektórzy rządzący i ustanawiający prawo stają się podobni do króla Heroda i ulegają tej samej pokusie, dążąc do zniszczenia Chrystusa, podeptania przykazań Bożych i zakazania używania imienia Boga w życiu publicznym" - stwierdził w liście.

Ordynariusz elbląski zauważył, że "odwagę i moc znajdujemy wówczas, gdy doświadczymy bycia kochanym, to zaś rodzi się podczas częstego, intensywnego i głębokiego kontaktu z Bogiem podczas modlitwy. Jak przypomniał, szczególnym zaś źródłem i centrum chrześcijańskiej modlitwy jest msza św.

Dlatego zachęcił, by trwająca do 1 stycznia oktawa uroczystości Bożego Narodzenia stała się czasem głębokiej modlitwy i doświadczeniem duchowej bliskości Jezusa Chrystusa.

"Niech ta niesłychana tajemnica Bożego Narodzenia uczyni nasze serca odważnymi, mocnymi i dzielnymi" - napisał.

W swoim liście biskup przypomniał też, że w dzień św. Szczepana w elbląskiej diecezji są zbierane ofiary na utrzymanie i funkcjonowanie Wyższego Seminarium Duchownego. Podziękował wiernym za modlitwy o powołania do kapłaństwa i przekazał im swoje błogosławieństwo.

Bp Jan Styrna jest ordynariuszem elbląskim od 10 lat. W październiku tego roku zwrócił się do papieża Franciszka o przyjęcie rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Decyzję motywował stanem zdrowia. Ojciec Święty rezygnację przyjął i powierzył bp. Styrnie pełnienie dotychczasowych obowiązków do czasu ustanowienia następcy.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5