"Ostatnio zdarzały się w Warszawie przypadki profanacji Krzyża i miejsc świętych. Zabierałem w tych sprawach głos w oświadczeniach Kurii. Źle jest, jeśli przypadki te dotyczą także świątyń katolickich w naszej Archidiecezji" - pisze w bożonarodzeniowym liście do kapłanów kard. Kazimierz Nycz.
"Pragnę serdecznie podziękować za Waszą gorliwą pracę w parafiach i wspólnotach, w instytucjach Kościoła Warszawskiego oraz na misjach poza diecezją, a czasem poza krajem. Szczególnie myślę o kapłanach seniorach. Dziękuję Bogu za Waszą pracę, modlitwę za Kościół Warszawski, połączoną często z cierpieniem" - pisze w adwentowo-bożonarodzeniowym liście do kapłanów kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski podsumowuje najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła i kreśli plan pracy duszpasterskiej na kolejne lata.
"Papież Franciszek na najbliższe trzy lata daje nam do rozważenia trzy błogosławieństwa, jako sposób przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży. Na rok 2014 są to słowa: »Błogosławieni ubodzy w duchu« (Mt 5,3). To wielkie wyzwanie dla Kościoła w głoszeniu Słowa, w sprawowaniu liturgii Kościoła i w posłudze miłości. Słowa papieża »chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich« nie mogą pozostać »głosem wołającego na pustyni«" - apeluje kard. Kazimierz Nycz, prosząc jednocześnie o głęboką refleksję nad adhortacją apostolską "Evangelii gaudium". "Trzeba się ewangelizacyjnie zająć tymi, których mamy w kościołach, by bardziej żyli Ewangelią i byli jej świadkami. Trzeba też wyjść do pogubionych, a nawet niewierzących, by im pomóc odnaleźć drogę do Chrystusa" - zachęca.
Metropolita warszawski prosi o dobre wykorzystanie czasu, który pozostał do "wspaniałej uroczystości" kanonizacji papieży bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, zapraszając jednocześnie na cztery dziękczynienia o charakterze ogólnopolskim za to wydarzenie: w Częstochowie, w Gnieźnie, w Krakowie oraz 1 czerwca 2014 r. w Warszawie. Jako kolejną szansę duszpasterską wymienia rozpoczynające się 15 czerwca 2014 r. nawiedzenie Matki Bożej w Jasnogórskim Wizerunku we wszystkich parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej. Po raz kolejny wyraża też nadzieję, że wkrótce uda się zakończyć prace przy świątyni Opatrzności Bożej tak, "by w 2016 roku móc poprosić Ojca Świętego Franciszka o wprowadzenie wiernych do kościoła i o pierwsze poświęcenie".
Kard. Kazimierz Nycz w liście do kapłanów dziękuje papieżowi Franciszkowi za dar nowych biskupów dla liczącej 1,6 mln wiernych diecezji. Opisując ich kompetencje, zaznacza jednocześnie, że sam chce nadal być dostępny dla kapłanów we wszystkich ważnych dla nich sprawach. Zapowiada ponadto specjalne wytyczne dla proboszczów, dotyczące udostępniania obiektów sakralnych na cele pozaliturgiczne.
"Ostatnio zdarzały się w Warszawie przypadki profanacji Krzyża i miejsc świętych. Zabierałem w tych sprawach głos w oświadczeniach Kurii. Źle jest, jeśli przypadki te dotyczą także świątyń katolickich w naszej Archidiecezji, za które sami odpowiadamy, jak to miało miejsce ostatnio, i jest dowodem dużego braku wyobraźni i roztropności samych kapłanów. W każdej wątpliwej i budzącej podejrzenia sprawie proszę kontaktować się z Księdzem Kanclerzem, który z pomocą ekspertów będzie sprawdzał czystość zamiarów, scenariusze i zgodność z zasadami użyczania kościołów i innych miejsc świętych na inne cele, niż religijno-liturgiczne" - pisze kard. Kazimierz Nycz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.