Rusza świąteczna zbiórka żywności

Rusza Ogólnopolska Świąteczna Zbiórka Żywności. Przez trzy dni - od 29 listopada do 1 grudnia - wolontariusze będą zbierać olej, ryż, cukier, konserwy i inne produkty, które są potrzebne co najmniej 2,5 milionom Polaków żyjących w biedzie. - Te dary mogą sprawić, by domy osób najuboższych wypełniła radość i dostatek - mówili na konferencji prasowej przedstawiciele Radomskiego Banku Żywności, którzy będą koordynować działania na terenie diecezji radomskiej.

Dla co piątej polskiej rodziny produkty takie jak olej, ryż, konserwy, słodycze to produkty z wysokiej półki, czyli trudno dostępne. Na terenie działania Radomskiego Banku Żywności znajduje się ok. 30 tys. osób potrzebujących właśnie tych produktów. Tym osobom może pomóc każdy, włączając się w Świąteczną Zbiórkę Żywności.

- W tegoroczną zbiórkę organizowaną przez Radomski Bank Żywności zaangażowało się ponad 1,3 tys. wolontariuszy - członków organizacji, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a w całej Polsce w sumie aż 52 tys. osób - mówi Danuta Zbyszyńska z RBŻ. Od piątku do niedzieli będą pomagać w organizacji akcji jako koordynatorzy zbiórki w sklepie, kierowcy, osoby odpowiedzialne za rozdawanie ulotek, odbieranie i sortowanie żywności. Wolontariusze pomagają też po akcji. W magazynie Banku Żywności pomagają w sortowaniu, ważeniu oraz dystrybucji produktów.

Z kolei wicedyrektor radomskiej Caritas ks. Robert Kowalski, który jest również prezesem RBŻ poinformował, że w wybranych sklepach w Radomiu, Pionkach, Szydłowcu, Kozienicach, Grójcu Warce, Przysusze, Zwoleniu, Jedlni Letnisko, Wierzbicy, Lipsku, Kowali zostaną przygotowane specjalne stoiska, w których będzie można zostawić zakupione wcześniej artykuły spożywcze. Dodaje, że produkty rekomendowane to: olej, konserwy, ryż i słodycze. Przy stoiskach dyżurować będą wolontariusze, którzy odpowiedzą na pytania związane ze zbiórką.

Produkty zebrane podczas zbiórki trafią, za pośrednictwem Banku Żywności w Radomiu do ok. 30 organizacji zajmujących się dożywianiem. W ubiegłym roku podczas Świątecznej Zbiórki Żywności w regionie radomskim udało się zebrać ponad 25 ton żywności.

Radomski Bank Żywności jest jedynym w Polsce związkiem stowarzyszeń, w skład którego wchodzi m.in. diecezjalna Caritas. Bank powstał z inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Zbiórki organizuje od 2000 roku.

W całej Polsce Banki Żywności docierają z pomocą do ponad miliona osób. Świąteczna Zbiórka Żywności ma wymiar ogólnopolski. Akcja odbędzie się w 3,5 tys. sklepach spożywczych w całej Polsce.

Na stronie internetowej www.bankizywnosci.pl uruchomiono dwa sklepy internetowe. W każdym z nich w prosty sposób, typowy dla zakupów internetowych, można wybrać produkty na rzecz akcji. Olej, ryż, cukier i inne produkty można kupić bez wychodzenia z domu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6