Bp Guzdek: dziękujmy za bohaterstwo i krew

Bp polowy WP Józef Guzdek podczas poniedziałkowej mszy w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela podziękował za bohaterstwo i krew przelaną przez tysiące polskich żołnierzy.

"W 95. rocznicę odzyskania wolności po 123 latach zaborów dziękujmy Bogu za bohaterstwo i krew przelaną przez tysiące polskich żołnierzy, często bezimiennych, którzy polegli na wielu polach bitewnych" - mówił bp Guzdek.

"Dziękujmy za dowódców, polityków i dyplomatów, których wysiłki ostatecznie doprowadziły do odrodzenia Rzeczpospolitej. Jak zawsze, tak i dziś wspominamy zasługi marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wielu oficerów i żołnierzy polskiej armii, która na bagnetach przyniosła wolność Polsce w 1918 roku. Wspominamy wybitnych mężów staniu i polityków: Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Gabriela Narutowicza i wielu innych" - mówił biskup polowy.

Na zakończenie homilii bp Guzdek zwrócił się z apelem, aby uroczyste obchody 95. rocznicy odzyskania niepodległości stały się okazją do oddania hołdu tysiącom żołnierzy, którzy własną krwią i życiem płacili za wolność ojczyzny. "To im zawdzięczamy, że Polska po tylu latach niewoli zmartwychwstała i nadal żyje. Niech te obchody będą też czasem wdzięczności wobec tych, którzy dziś, często z narażeniem własnego zdrowia i życia, zapewniają zewnętrzne i wewnętrzne bezpieczeństwo naszego państwa: żołnierzy, funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i wielu innych służb mundurowych" - podkreślił.

Nawiązując do słów polskiego hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy", bp Guzdek powiedział, że "Polska nie zginie, póki żyją polskie rodziny". Dodał, że "odzyskanie wolności i jej zagospodarowanie to zadanie dla wszystkich - mężczyzn i kobiet, a zwłaszcza rodzin, bo przecież tam wszystko się zaczyna: życie oraz wychowanie do wierności i służby najwyższym wartościom".

We mszy uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, kapelani Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, generalicja Wojska Polskiego, parlamentarzyści, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5