José Prado Flores: pierwszym zadaniem Kościoła jest ewangelizacja tych, którzy są już ochrzczeni.
W Poznaniu odbyło się spotkanie z José Prado Floresem, świeckim ewangelizatorem z Meksyku, twórcą szkół nowej ewangelizacji. W największym poznańskim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób, w tym grupy z Poznania, Płocka, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Leszna, Ostrowa Wlkp., Śremu i Czarnkowa.
Spotkanie poświęcono ożywieniu parafii, temu, jak uczynić ją miejscem nowej ewangelizacji i sprawić, aby stała się ona naprawdę żywą wspólnotą. W jego trakcie odbyło się m.in. nabożeństwo słowa Bożego, w czasie którego zebrani modlili się o ducha ewangelizacji.
W czasie katechezy José Prado Flores podkreślił, że pierwszym zadaniem stojącym przed Kościołem jest ewangelizacja tych, którzy są już ochrzczeni. W Kościele bowiem, jak zaznaczył, często posługują w rozmaity sposób ci, którzy sami nie spotkali jeszcze tak naprawdę Jezusa w swoim życiu.
Ewangelizator z Meksyku przyznał również, że katolicy w Polsce mają w sobie wielki potencjał, który mogą owocnie wykorzystać w dziele ewangelizacji. „Wy, Polacy jesteście uprzywilejowani, bo tu, w waszym kraju, jeszcze czuje się żywy Kościół” – stwierdził José Prado Flores dodając jednak, że aby ewangelizować innych, wszyscy musimy zostać najpierw sami zewangelizowani.
W wydarzeniu uczestniczyły m.in. osoby zaangażowane w działalność szkół nowej ewangelizacji, kapłani, osoby życia konsekrowanego i klerycy, a także członkowie Parafialnych Rad Duszpasterskich oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich, w tym Akcji Katolickiej i Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Organizatorzy spotkania, Wydział Duszpasterski i Referat ds. Ewangelizacji Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji „Wspólnota Św. Barnaby”, postanowili podczas niego podjąć temat budzenia olbrzyma, jakim jest parafia, po tym, jak we wrześniu w Warszawie poruszono go podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji.
Poznańskie spotkanie stanowi także swoiste przygotowanie do realizacji nowego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego rozpoczynającego się od pierwszej niedzieli Adwentu pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Jednym z jego priorytetów uczyniono ewangelizację, w tym m.in. przeprowadzenie rekolekcji kerygmatycznych w parafiach.
Jak zauważa w rozmowie z KAI ks. dr Szymon Stułkowki z poznańskiego Wydziału Duszpasterskiego, José Prado Flores to przedstawiciel środowisk, które jako pierwsze na świecie odpowiedziały na apel bł. Jana Pawła II wystosowany 30 lat temu, a dotyczący potrzeby nowej ewangelizacji.
Nowej, bowiem Duch Święty stale objawia nowość Słowa Bożego i przynagla ludzi do jego głoszenia. Nowej, gdyż nowe są czasy i nowe warunki, stąd potrzeba nowych metod i środków wyrazu. Nowi są także adresaci, ponieważ chodzi o dotarcie z Ewangelią do ludzi ochrzczonych, którzy nie mają osobistej relacji z Jezusem.
W 1980 r. José Prado Flores (ur. w 1947 r.) założył w Meksyku Szkołę Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA), która obejmuje dziś ok. 2 tys. szkół działających w ponad 80 krajach świata, w tym w Polsce. W zeszłym roku brał on udział w odbywającym się w Rzymie Synodzie Biskupów poświęconym nowej ewangelizacji.
Jest także autorem artykułów i książek dotyczących m.in. nowej ewangelizacji, które tłumaczone są na wiele języków świata. Jedną z nich, podsumowującą 40 lat jego doświadczenia ewangelizacyjnego pt. "Nowi ewangelizatorzy dla nowej ewangelizacji", wydało właśnie Wydawnictwo Święty Wojciech.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.