Nie masz jeszcze planów na czwartkowy wieczór? Mieszkasz w pobliżu Brzezin Śl., Katowic, Rudy Śl., Tychów lub Żor? Podpowiadamy, gdzie i jak dobrze przeżyć wigilię uroczystość Wszystkich Świętych.
Tychy. Bal z aureolką
W Tychach w parafii bł. Karoliny młodzież oazowa organizuje uroczystości wigilii Wszystkich Świętych. "Holy wins" z ang. można tłumaczyć jako „święty zwycięża”. O godz. 17 w osiedle wyruszy procesja z Różańcem, ze świecami i relikwiami świętych. Później będzie Eucharystia z uczczeniem relikwii, a po Mszy św. propozycja dla młodzieży, czyli bal. Należy na niego zabrać „gadżeciki”, tzn aureolki, albo najlepiej atrybuty świętych. - Stawiamy na atrybuty, ponieważ dla niektórych cały strój mógłby być czymś trudnym, czy nie do przeskoczenia. Są przewidziane zabawy integracyjne i potańcówka - mówi ks. Piotr Kontny wikary z tej parafii. - "Holy wins" to odpowiedź na to, co dziś dzieje się w kulturze, na promocję śmierci i okultyzmu. Ale nie chcemy jedynie krytykować. Proponujemy coś w zamian, coś pięknego i radosnego. Chcemy, by ta wigilia była uczczeniem radości ze zbawienia, jakie daje nam Jezus, a którego widocznym znakiem są święci i błogosławieni. To z jednej strony modlitwa i katecheza o miejscu świętych w Kościele i naszym codziennym życiu, a z drugiej także okazja do zabawy - twierdzi ks. Piotr. Święci to ludzie z krwi i kości, którzy także zmagali się ze swoimi słabościami i trudnościami, jednak oni wybrali Jezusa i dzięki temu wygrali życie wieczne.
W Katowicach bal
Do tego, aby cieszyć się w tym dniu życiem, zachęcają także parafianie kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach. Tam 31 października odbędzie się bal. Eucharystia o godz. 18.30 rozpocznie radosne świętowanie. Po Mszy św. będzie modlitwa uwielbienia, inspirowana duchowością poszczególnych świętych. W prezbiterium rozstawione będą obrazy ze zdjęciami różnych świętych i błogosławionych. W tej parafii odbyła się już podobna adoracja rok temu. Wtedy przy ołtarzu można było zobaczyć zdjęcia np. Joanny Beretty-Molli, ks. Jerzego Popiełuszko, Piotra Jerzego Frassatiego, Rafała Kalinowskiego i Edyty Stein. Znalazło się także miejsce dla takich wzorców jak sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Natomiast około godziny 20.30 rozpocznie się "Bal wszystkich świętych". W planie m.in. tańce, gry, zabawy i poczęstunek. - Zauważyłem, że co raz więcej dzieci na Halloween wyrusza po cukierki. Nie chcę nikogo piętnować, ale to jest niepokojące, że mamy swoją uroczystość wartą największego zachodu, a ktoś wprowadza jakieś dziwne rzeczy, bagatelizując nasze święto - mówi Wojtek Pawlak organizator wydarzenia. - Dlatego wspólnie z proboszczem wypracowaliśmy taki pomysł i mamy nadzieję, że nie skończy się na dwóch edycjach. Na bal trzeba się wcześniej zapisać, wtedy otrzymuje się bezpłatną wejściówkę. Obowiązują stroje "balowo uświęcone", czyli należy się przebrać za wybranego przez siebie świętego lub przynieść jakieś jego atrybuty. Święci nie mogą się powtarzać, chodzi o różnorodność. Organizatorzy chcą, żeby było widać jak wiele jest osób które już są dla nas przykładem. Świętego za którego chce się przebrać na zabawie zgłasza się przy zapisie. Listę "zajętych" świętych można sprawdzić przez fanpage wydarzenia. Dla autora najlepszego przebrania nagrodę ufundowała redakcja "Gościa Niedzielnego". Bilety można pobierać w kancelarii przy parafii i w zakrystii. Chętne grupy spoza parafii mogą umówić się indywidualnie z organizatorem, pisząc e-mail: wojciech.pawlak@dzielo.pl lub przez fanpage wydarzenia na Facebooku.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.