Czuwania modlitewne "Noc Świętych" zorganizowane zostaną w nocy z czwartku na piątek w sześciu miejscowościach diecezji kieleckiej. Jak powiedział PAP diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Sławomir Sarek, to alternatywa dla obcej tradycji Halloweenu.
"Halloween polega na bagatelizowaniu śmierci. Jeśli czegoś się boimy, najłatwiej to wyśmiać. My pokazujemy perspektywę, że nie mamy się czego lękać podążając do świętości" - powiedział we wtorek PAP ks. Sarek.
W tym roku do organizacji "Nocy Świętych" dołączyły parafie w kolejnych trzech miejscowościach diecezji. Do Kielc, Buska Zdroju i Kazimierzy Wielkiej dołączyły: Łopuszno, Brzeziny oraz Chmielnik.
"Cieszę się, że do tego pomysłu przekonują się kolejne parafie. Często to wikariusze, którzy przed laty jako klerycy uczestniczyli w +Nocy Świętych+ przenoszą tę tradycję w miejsca, w których teraz pracują" - powiedział ks. Sarek.
Pierwowzorem "Nocy Świętych" są czuwania, jakie pod hasłem "Holy Wins" (ang. święty zwycięża) organizował w Paryżu kardynał Jean-Marie Lustiger. Czuwaniom modlitewnym towarzyszyły wieczorne koncerty i spotkania młodzieży wyrażającej swój sprzeciw wobec tradycji Halloween.
"W Paryżu postawiono na koncerty ewangelizacyjne, my bardziej wybraliśmy formę spotkania modlitewnego. Trudno porównywać (...), ale kierunek jest ten sam" - ocenił ks. Sarek.
"Noc świętych" w Kielcach zorganizowana będzie po raz piąty. Rozpocznie się o godz. 20 w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu modlitewnym czuwaniem. Zaraz po nim, ulicami centrum Kielc, wierni przejdą na plac Jana Pawła II przy kieleckiej bazylice katedralnej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.