Tysiąc liderów będzie się wspólnie modlić i dyskutować.
Andrzej Lewek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej podkreśla, że Forum „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu Światu” (w skrócie: CCC) tylko pośrednio powiązane jest z zeszłoroczną akcją ewangelizacji Krakowa, która odbywała się pod hasłem: „Bliżej, Mocniej, Więcej” (BMW). – Jest to pewnie jakiś następny krok, ale forma, przebieg, grupa docelowa – to wszystko jest zupełnie inne – wyjaśnia. – W zeszłym roku to było takie przećwiczenie ewangelizacji w praktyce, próba stanięcia, jako wspólnoty i ruchy archidiecezji, we wspólnym świadectwie wobec miasta i jego mieszkańców. Zbliżające się forum ma bardziej charakter wewnętrznego spotkania liderów, podczas którego będą się oni wymieniali doświadczeniami.
Niezły wynik
Spotkanie, które potrwa od 14 do 16 listopada, odbędzie się w Mogile (częściowo w hali widowiskowo-sportowej, a częściowo w opactwie cystersów). Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To właśnie tu podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku Jan Paweł II po raz pierwszy użył terminu „nowa ewangelizacja”. Mówił m.in.: „Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: ewangelizacja drugiego Millennium. (…) Ewangelizacja nowego tysiąclecia musi nawiązać do nauki Soboru Watykańskiego II. Musi być, jak uczy tenże sobór, dziełem wspólnym biskupów, kapłanów, zakonów i świeckich: dziełem rodziców i młodzieży”. Podczas wykładów, sesji plenarnych i paneli dyskusyjnych, które złożą się na trzydniowe wydarzenie, uczestnicy z całej Polski będą słuchać i mówić m.in. o tym, czym jest kerygmat, jakie są fazy i konteksty jego głoszenia, o tym, jakiego Kościoła oczekuje świat, i o tym, jak swoją wiarę przeżywać w miejscu pracy. Swoimi spostrzeżeniami będą się dzielić polscy i zagraniczni duchowni, naukowcy oraz liderzy ruchów i wspólnot – także z innych Kościołów. – Pytaniem, które jest sercem nowej ewangelizacji, jest pytanie o to, w jaki sposób głosić Ewangelię – mówi ks. Mariusz Susek, sekretarz krakowskiego Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. Andrzej Lewek dodaje: – Spróbujemy też popatrzeć głębiej na to, czym jest sama ewangelizacja. By dyskusja i wymiana doświadczeń mogły być skuteczne, konieczne jednak było ograniczenie liczby uczestników. Zdecydowano, że będzie ich około tysiąca. – To i tak dużo, jeśli chodzi np. o uczestnictwo w panelach – przyznaje ks. Susek. – Forum jest skierowane do stosunkowo wąskiego grona liderów już zaangażowanych w działania ewangelizacyjne. Myślę, że jeśli w skali kraju znajdziemy tysiąc takich osób, to będzie to niezły wynik – dodaje A. Lewek. W chwili, gdy powstawał ten tekst, zapisanych było już niespełna 700 osób. Rejestracja odbywa się przez stronę internetową: ccc.jestem.net.pl. Można tam także znaleźć szczegółowy wykaz wszystkich punktów programu forum.
Nie tylko dla liderów
Oprócz wykładów i dyskusji w programie Forum „Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu Światu” znalazły się także otwarte dla wszystkich celebracje i czuwania (szczegóły w ramce obok). – Zapraszamy wszystkich po to, żebyśmy też zobaczyli się w jedności, żebyśmy mogli razem przeżyć wywyższenie Krzyża świętego, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Eucharystię – tłumaczy ks. Mariusz. Będzie to także okazja, by w spotkanie włączyły się osoby zaangażowane w ewangelizację, lecz nieczujące się liderami. Jak podkreśla A. Lewek, temat jedności będzie jednym z kluczowych zagadnień poruszanych w trakcie forum. Jakie efekty ma przynieść CCC? – Chodzi o to, żeby jakość naszej posługi w ewangelizacji mogła być lepsza – krótko wyjaśnia A. Lewek. – Dalszy ciąg zależy od tego, co Duch Święty da nam rozeznać w czasie tego forum. Dzisiaj nie ma odpowiedzi, co dalej. Na pewno będziemy się trzymać tego, co jest niezmienne i pozostaje aktualne, czyli słów Jezusa: „Idźcie i nauczajcie” – dodaje ks. Susek.
CCC otwarte dla wszystkich
Każdego dnia forum – od 14 do 16 listopada – o godz. 20 w opactwie cystersów w Mogile odbywać się będą otwarte celebracje i czuwania. 14 listopada – pierwsze czuwanie skoncentrowane będzie wokół kerygmatu, czyli orędzia chrześcijańskiego, głoszenia podstawowych prawd. W centrum celebracji pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia będzie wywyższenie Jezusowego krzyża. 15 listopada – podczas ekumenicznego czuwania „Nawróćcie się, a otrzymacie Ducha” słowo wygłosi pastor Ulf Ekman. Będzie to także dzień odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i wzywania Ducha Świętego. 16 listopada – wspólna Eucharystia i modlitwa w intencji świata w ostatnim dniu Forum CCC zakończy się rozesłaniem do dawania świadectwa o Bożym działaniu w każdym z jego uczestników.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).