Powstał film o Odnowie w Duchu Świętym

Film dokumentalny o początkach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zaprezentowano w warszawskim kinie Kultura. 22 października odbyła się uroczysta premiera „Murzasichla”.

„Murzasichle” Małgorzaty i Marka Nowickich to pierwszy z 10 dokumentalnych filmów krótkometrażowych poświęconych początkom Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Film odwołuje się do wydarzeń jakie miały miejsce w Murzasichlu koło Zakopanego w połowie lat 70., kiedy to grupa młodzieży oazowej doświadczyła chrztu w Duchu Świętym.

Ks. Andrzej Grefkowicz, przedstawiciel Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, podczas Mszy św., która uwieńczyła premierę filmu, podkreślił niepowtarzalność wydarzeń z Murzasichla. Porównał je do wylań Ducha Świętego w XX w. w Topeka (1901) i Duquesne (1967), które dały początek wielkiemu duchowemu ożywieniu najpierw w Kościołach protestanckich, a potem w katolickim. „To nam uświadamia w czym uczestniczymy – jakiej wagi jest ta rzeczywistość, której nie tylko jesteśmy świadkami, ale też uczestnikami. A może trzeba powiedzieć: spadkobiercami i dziedzicami. Co ja mam zrobić z własnym doświadczeniem?” – mówił kapłan.

Na premierę do kina Kultura w Warszawie przybyło ponad 150 osób – wśród nich bohaterowie filmu a jednocześnie uczestnicy wydarzeń z Murzasichlu. Z tamtej 10-osobowej grupy wywodzi się trzech kapłanów: ks. Andrzej Wnuk, ks. Jerzy Modelewski i ks. Jerzy Chmielewski. Wszyscy trzej razem z ks. Andrzejem Grefkowiczem oraz ks. Stanisławem Dusiłą, jednym z księży, którzy wówczas sprawowali opiekę nad młodzieżą oazową w Murzasichlu stanęli we wtorek do wspólnej dziękczynnej Eucharystii odprawionej w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Prace nad filmem trwały dwa lata. „W ten sposób powstał trzydziestominutowy dokument w jakości HD, który ma doskonałą oprawę muzyczną odwołującą się do motywów podhalańskich. Jest pełen symbolicznych obrazów, nie daje łatwych odpowiedzi i nie jest też prostą rekonstrukcją wydarzeń” – mówił Marek Nowicki.
Patronat nad filmem objął Krajowy Zespół Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce oraz moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Film „Murzasichle” jest pierwszym z dziesięciu odcinków serialu dokumentalnego poświęconego początkom Odnowy w Duchu Świętym. Twórcami filmu są Małgorzata i Marek Nowiccy. W listopadzie ukaże się książka tych autorów pt. „Upili się młodym winem” opisująca dokładnie początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.

Duch mocą swą wieje MURZASICHLE KLIP

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10