Około 200 tys. katolików uczestniczyło 13 października w uroczystościach związanych z 96. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja ukazywała się tam trojgu dzieciom od 13 maja do 13 października 1917 r.
Przewodniczący Mszy św. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, podkreślił w homilii, że największym wyzwaniem dla Kościoła jest obojętność religijna. Wezwał katolików, by dawali świadectwo swej wiary wobec obecnego pokolenia kobiet i mężczyzn, „kuszonych przez wzrastającą sekularyzację i obojętność, które dokonują spustoszenia” w świecie.
Dzień wcześniej kardynał przekazał pielgrzymom pozdrowienia od papieża wraz z jego prośbą o modlitwę w jego intencji.
Po raz pierwszy międzynarodowa pielgrzymka w rocznicę objawień fatimskich odbywała się pod nieobecność oryginalnej figury Matki Bożej z kaplicy objawień. Przebywała ona w tym czasie w Watykanie w związku z obchodami Dnia Maryjnego w ramach Roku Wiary.
Kościół katolicki w Portugalii ma nadzieję, że papież Franciszek odwiedzi Fatimę w 2017 r., w setną rocznicę objawień Matki Bożej. - Wierzę, że przyjedzie do Fatimy. Papież Franciszek ma wielką cześć dla Matki Bożej Fatimskiej - powiedział kard. Bertone w rozmowie z radiem Renascença. Fatimę odwiedziło dotychczas trzech papieży: Paweł VI w 1967 r., Jan Paweł II trzykrotnie w 1982, 1991 i 2000 r. oraz Benedykt XVI w 2010 r.
Ustępujący 15 października z funkcji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Bertone przewodniczył już międzynarodowej pielgrzymce w Fatimie w 2007 r., gdy obchodzono tam 90. rocznicę objawień maryjnych.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.