Jesteśmy na etapie poszukiwania odpowiednich przestrzeni życia publicznego, biznesu, świata kultury, instytucji wychowawczych i akademickich, świata mediów i ludzi pracy, aby wszczepić w nie naszą wiarę w Boga – mówił nuncjusz apostolski w Polsce.
Abp Migliore przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie forum duszpasterskiego w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. – Niedawno pewien znany włoski biskup nieco ironizował na temat tego typu spotkań, mówiąc, że gdy wszystkie owieczki rozproszą się z owczarni, pasterzom nie pozostaje nic innego, jak zebrać się na dyskusji na temat pasterzowania. Dzisiejsze słowo Boże nie pozwala nam jednak na pesymistyczne myśli – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce.
Nawiązując do słów z Księgi Zachariasza „Ja będę dokoła niej murem ognistym, mówi Pan, a chwała moja zamieszka pośród niej”, kaznodzieja zauważył, że Bóg nie patrzy na nas jako na pasterzy czy osoby zaangażowane w prace duszpasterskie którzy nieco zagubieni szukają nowych strategii, ale jako Ten, który chce zamieszkać wśród nas.
– Przychodzimy uzbrojeni w wyniki badań socjologicznych, w dane statystyczne, po lekturze najnowszych i fascynujących rozpraw teologicznych, aby zastanawiać się, w jaki sposób wcielać wiarę w wolne przestrzenie życia archidiecezji. A tu przychodzi do nas anioł i ogłasza nam dobrą wieść od Pana: „Cieszcie się i radujcie, Poznaniacy, bo już idę i zamieszkam pośród was” – mówił abp Migliore.
– Nie wydaje mi się, abyśmy mieli więcej szczęścia, niż Maryja i Józef, którzy kiedyś szukali miejsca na narodzenie i danie światu Jezusa, oni nie znaleźli tego miejsca w żadnym hotelu świętego miasta, ale daleko poza nim, na prowincji, papież Franciszek powiedziałby: na peryferiach – zauważył nuncjusz apostolski w Polsce. Kaznodzieja przekonywał, że narodzenie Jezusa w miejscu nie-świętym sprawiło, że chrześcijańska przestrzeń wiary nie może być już widziana jako pozostająca w konflikcie ze światem.
Abp Migliore nawiązał w homilii do rozważań Dietricha Bonhoeffera, zdaniem którego „przestrzeń Kościoła nie jest przestrzenią jakiegoś stowarzyszenia kultu, które musi walczyć o rację swojego bytu na świecie, lecz jest miejscem, w którym się świadczy, że cała rzeczywistość została zbudowana na Chrystusie”.
– Nie jesteście ze świata, bo nie patrzycie na świat jako na autonomiczną przestrzeń daleką od Boga czy będącą w nieprzyjaźni z Bogiem, ale traktujecie świat tak, jakim on naprawdę jest: jako ukochany i pojednany z Bogiem – mówił do uczestników forum nuncjusz apostolski w Polsce.
Organizatorem forum pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” była Akcja Katolicka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.