Caritas Polska dla Syrii

Od niedzieli 29 września do 31 października Caritas Polska przeprowadzi zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. Zbiórka jest odpowiedzią na zatroskanie papieża Franciszka oraz konkretnym wyrazem solidarności z mieszkańcami dotkniętego wojną kraju.

Kulminacją akcji będzie niedziela 6 października, będąca dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim. Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. W skutek tego ponad 2 miliony mieszkańców tego kraju opuściło granice państwa syryjskiego szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci.

- Chcemy im okazać solidarność chrześcijańską, gdyż wojna domowa jest bardzo ciężka i okrutna. Pomoc jest niezbędna szczególnie tym, którzy cierpią najbardziej: kobietom, dzieciom i osobom starszym, żyjącym w warunkach bardzo trudnych – podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Dramat, jaki przeżywa naród syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania. – Jako Syryjczyk mogę tylko prosić wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli – mówi dr George Yacoub, Syryjczyk mieszkający w Polsce, wykładowca na wydziale orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy odsetek uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie.

- To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków syryjskim uchodźcom, nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb - mówi Michel Katra, ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

6 października, w dniu kulminacji akcji pomocy w akademickim kościele św Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 68 o godzinie 17:00 odbędzie się koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi poprzedzony uroczystą modlitwą o pokój, którą poprowadzą przedstawiciele Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz przedstawiciele narodu syryjskiego.

Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „SYRIA” oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem „POMAGAM” nr 72052 (2,46 zł z vat).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7