Prawie 8 mln Syryjczyków bez podstawowej pomocy humanitarnej

Blisko 8 milionów mieszkańców spośród 13 milionów Syryjczyków wciąż pozostaje bez podstawowej pomocy humanitarnej - powiedział w rozmowie z PAP szef zespołu prasowego Caritas Polska Robert Kazimierski, przed prezentacją raportu o sytuacji mieszkańców w Syrii.

Dodał, że po raz pierwszy raport zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej w Centrum Caritas Polska w Warszawie w najbliższy czwartek, 21 czerwca ze specjalnym udziałem abpa Josepha Tobji, duchownego Kościoła maronickiego z Aleppo.

Szef zespołu prasowego Caritas Polska Robert Kazimierski w rozmowie z PAP poinformował, że raport zawiera aktualne dane na temat bieżących problemów dotykających mieszkańców Syrii, a w szczególności Aleppo. Porusza m.in. kwestie zdrowotne, ekonomiczne, związane z mieszkalnictwem oraz edukacją dzieci, powołując się na konkretne liczby dotyczące sytuacji przed i w czasie wojny.

Dodał, że wojna pozbawiła dzieci edukacji, bo nie siedzą w szkołach, tylko chodzą po ulicach i to jest duży problem związany z bezpieczeństwem. "W mediach nie słyszymy o tym, bo znieczuliliśmy się na Syrię. Tak naprawdę musi być atak chemiczny, żeby media o tym mówiły" - podkreślił Kazimierski. "Raport pokazuje bieżącą sytuację w Syrii i trochę przypomina o tym, że tam bardzo źle się dzieje, bo działania wojenne, może nie są tak spektakularne, ale katastrofa humanitarna wisi w powietrzu" - zaznaczył.

Ponadto - jak podkreślił Kazimierski - raport prezentuje odpowiedź Caritas Polska na opisane problemy, przedstawiając działania podejmowane w Syrii, a także w Polsce. "Czołowym programem pomocowym Caritas Polska w regionie jest +Rodzina Rodzinie+. Oprócz niego prowadzi szereg projektów rozwojowych, mających na celu przywrócenie normalnych warunków życia i rozwój przedsiębiorczości. Raport szczegółowo opisuje wszystkie projekty. Od stycznia 2018 roku pomoc świadczona jest za pośrednictwem Hope Center, ośrodka monitorującego z siedzibą w Aleppo, który jest głównym i wiarygodnym źródłem informacji na temat sytuacji w Syrii. Dzięki pracownikom ośrodka Caritas Polska na bieżąco monitoruje potrzeby syryjskich rodzin" - powiedział Kazimierski.

"Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Brutalny konflikt pochłonął już pół miliona ludzkich istnień. Ludzie uwięzieni w oblężonych miastach, bez środków do życia, odcięci od pomocy przeżywali dramat, na który świat się znieczulił. Dziś na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia" - powiedział w rozmowie z PAP Kazimierski.

Poinformował jednocześnie, że podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji raportu o sytuacji w Syrii, komentarz wygłosi abp Joseph Tobji z Aleppo. Podzieli się on informacjami z rozmów z osobami, które otrzymują pomoc. Będzie również okazja do wysłuchania pracowników Hope Center, na co dzień spotykających się z trudnym życiem mieszkańców Aleppo.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11