W liczbie ok. 7 tys. zgromadzili się dziś na Jasnej Górze członkowie i sympatycy Legionu Maryi. Ten ruch apostolstwa świeckich, działający w Polsce już od 34 lat, stawia sobie za cel wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską. Czyni to w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny.
Głównym punktem dwudniowej 19. ogólnopolskiej pielgrzymki Legionu Maryi na Jasną Górę była Msza św. celebrowana o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego, opiekuna krajowego Legionu. W kazaniu biskup Marcinkowski przypomniał, że na Jasnej Górze "trwaliśmy zawsze przy Kościele, gdy był prześladowany, gdy musiał milczeć i cierpieć, mówiliśmy zawsze ‘tak’ Kościołowi i ta chrześcijańska postawa była aktem wielkiej miłości do Niego".
Biskup wezwał „Legionistów” do kształtowania w duchu ewangelicznym rodzin, wspólnot parafialnych i środowisk. - Nie zrażajcie się przykrościami i złym językiem ludzi, którzy podczas spotkań rodzinno-towarzyskich w zakładach pracy, na ulicy, w poczekalniach, w pociągu, tramwaju i w różnych innych okolicznościach złośliwie atakują Kościół i te wartości, które są dla was święte, tacy ludzie zbuntowani przeciw Bogu byli zawsze, tacy ludzie rzucali obelgi na Chrystusa, tacy ludzie poniewierali i mordowali w obozach męczenników w ostatniej wojnie, tak jak i po wojnie - podkreślał w homilii bp Marcinkowski.
Legion Maryi, założony został 7 września 1921 roku w Dublinie w Irlandii, przez grupę ludzi świeckich, którzy dostrzegli potrzebę pracy apostolskiej 41 lat przed inauguracją obrad Soboru Watykańskiego II, i którzy od początku wypełniali wskazania zawarte później w dokumentach soborowych oraz adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Christifideles Laici. Obecnie wspólnota ta działa na wszystkich kontynentach w ponad 160 krajach świata, zrzeszając kilka milionów osób. W Polsce Legion skupia ok. 26 tys. członków zarówno aktywnych, jak i wspierających. Charyzmatem Legionu Maryi jest modlitwa i czynna ewangelizacja, zgodnie z benedyktyńskim hasłem: „ora et labora”. Każdy członek Legionu Maryi podejmuje pracę na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy. Legion Maryi w Polsce jest członkiem-założycielem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, i od 1991 roku wydaje kwartalnik - Biuletyn Legio Mariae.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.