400 legionistów Maryi poszło w pielgrzymce ekspiacyjnej na Jasną Górę
Prawie 400 legionistów Maryi wzięło udział w pielgrzymce ekspiacyjnej na Jasną Górę. Zorganizowana ona została w trzy miesiące po akcie wandalizmu wobec Cudownego Obrazu Czarnej Madonny. W pielgrzymce wzięli udział także legioniści z diecezji kieleckiej i tarnowskiej.
Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu koncelebrowanej przez opiekunów duchowych legionowej wspólnoty przewodniczył 9 marca ks. Rafał Cudziło, diecezjalny kierownik duchowy Legionu Maryi. - Trzy miesiące temu w tym miejscu dokonał się akt zbezczeszczenia i niegodziwości wobec tego, co dla nas Polaków – najświętsze - mówił ks. Cudziło. - Dzień, kiedy poczuliśmy, że już nie jesteśmy do końca u siebie. W domu, któremu na imię Polska podniesiono rękę na Matkę! Nie spodziewaliśmy się takich czasów. Jeszcze 20 lat temu Polska jawiła się jako przykład wiary i moralności. Dziś idzie skutecznie w ślady Sodomy, odrzucając wszystko co piękne, wzniosłe i Boże, niczym w chocholim tańcu bezwiednie wyrzeka się tego wszystkiego, co stanowi jej siłę i dumę – podkreślił kierownik duchowy legionistów.
W rozmowie z KAI ks. Rafał Cudziło wyraził radość, że tak wielu diecezjan odpowiedziało na jego apel o udział w pielgrzymce ekspiacyjnej za grzech zbezczeszczenia Cudownego Obrazu. Duchowy kierownik legionistów zapowiedział, że co miesiąc będą organizowane podobne pielgrzymki sanktuariów maryjnych.
Wspólnoty Legionu Maryi w diecezji sandomierskiej skupione są w sześciu kuriach (w Tarnobrzegu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Koprzywnicy, Janowie Lubelskim, Sandomierzu i Zaleszanach). Zrzeszonych w 55 kuriach jest ponad 1300 członków aktywnych i pomocniczych. Diecezjalnym kierownikiem duchowym jest ks. Cudziło.
Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, którzy docierają do wierzących i niewierzących, szerzą kult Matki Bożej i głoszą Ewangelię. Ich celem jest ewangelizacja parafii. Ruch powstał w 1921 r. w Dublinie. Do Polski dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.