USA: kardynał i biskup w komisji ds. wolności religijnej
1 maja prezydent USA Donald Trump podpisał dekret powołujący komisję ds. wolności religijnej podczas międzywyznaniowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym Białego Domu. PAP/EPA/YURI GRIPAS

USA: kardynał i biskup w komisji ds. wolności religijnej

KAI

publikacja 02.05.2025 12:23

1 maja prezydent USA Donald Trump podpisał dekret powołujący komisję ds. wolności religijnej podczas międzywyznaniowej uroczystości z okazji Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym Białego Domu. W jej skład weszli m.in. kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku i biskup Robert E. Barron z Winona-Rochester w stanie Minnesota.

Biały Dom poinformował, że komisja, która będzie doradzać Biuru ds. Wyznań i Radzie ds. Polityki Krajowej, ma za zadanie opracować „kompleksowy raport na temat podstaw wolności religijnej w Ameryce, strategii zwiększania świadomości i realizowania pokojowego pluralizmu religijnego w Ameryce, aktualnych zagrożeń dla wolności religijnej oraz strategii ochrony i wzmacniania ochrony przyszłych pokoleń”, a niektóre z obszarów jej zainteresowania obejmują wybór szkoły i ochronę swobody sumienia.

Podczas tego wydarzenia Trump starał się przedstawić swoją administrację jako broniącą „ludzi wszystkich wyznań, ich wolności religijnej w kraju i za granicą”.

Niektóre decyzje polityczne administracji Trumpa zostały skrytykowane przez przywódców religijnych, być może najbardziej w kwestii imigracji. W styczniu arcybiskup Timothy P. Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, powiedział, że dekrety podpisane przez Trumpa w kwestiach takich jak migracja, środowisko i kara śmierci są „głęboko niepokojące”, chwaląc jednocześnie inny dekret dotyczący polityki gender.

Trump ubolewał nad nieobecnością na uroczystości kardynała Dolana, który  przebywa w Rzymie, gdzie przygotowuje się do konklawe.

Natomiast w poście na komunikatorze X biskup Barron napisał: „Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi za powołanie mnie do Komisji ds. Wolności Religijnej. Wolność religijna w naszym kraju od dziesięcioleci jest głównym przedmiotem troski Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych i uważam, że moim zadaniem jest wniesienie perspektywy katolickiej nauki społecznej do prac Komisji, która stara się kształtować politykę publiczną w tej kwestii” – stwierdził bp Barron.

Na przewodniczącego komisji mianowano wicegubernatora Teksasu Dana Patricka, a na wiceprzewodniczącego dr. Bena Carsona, należącego do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Według informacji podanych przez biuro Patricka, wśród pozostałych członków komisji znaleźli się Ryan Anderson, prezes Centrum Etyki i Polityki Publicznej, pastor Franklin Graham, syn znanego baptystycznego kaznodziei Billy’ego Grahama, pastor Paula White oraz znana osobowość telewizyjna dr Phil McGraw.

st
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama