W Watykanie odbyło się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów na temat sytuacji w Syrii.
Jako jedyny możliwy scenariusz dla Syrii Watykan wskazał natychmiastowe położenie kresu szerzącej się tam przemocy i rozpoczęcie z odwagą negocjacji pokojowych. Abp Dominique Mamberti mówił o tym w czasie nadzwyczajnego spotkania z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. Watykański „minister spraw zagranicznych” przypomniał ponadto o konieczności poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i dalszego niesienia pomocy cierpiącym Syryjczykom.
Sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami podkreślił, że dramatyczny rozwój sytuacji w Syrii stanowi zagrożenie nie tylko dla krajów tego regionu, ale może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla całego świata. Przypominając liczne apele o pokój i dialog Papieża Franciszka wskazał, że wobec takich faktów, jak użycie broni chemicznej, nie można milczeć, a sprawcy tych ataków muszą zostać ukarani. Abp Mamberti przypomniał, że dyplomacja watykańska od samego początku konfliktu w Syrii jest aktywnie zaangażowana w jego rozwiązanie. Wpisują się w to działania stałych obserwatorów Stolicy Apostolskiej przy ONZ oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii i papieskich przedstawicieli w pozostałych krajach regionu.
Stolica Apostolska przygotowała także specjalny dokument dotyczący przyszłości Syrii. Otrzymał go każdy z akredytowanych ambasadorów, tak by trafił on do rządów poszczególnych krajów świata. Wskazane zostały w nim trzy zasadnicze elementy mogące przyczynić się do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu w Syrii. Przede wszystkim należy przywrócić dialog, mogący doprowadzić do pojednania. Po drugie trzeba dążyć do zachowania jedności kraju, nie pozwalając na tworzenie enklaw dla jakichś grup społecznych. I wreszcie należy zagwarantować integralność terytorialną kraju. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście, że „w Syrii jutra musi być miejsce dla każdego, także dla przedstawicieli mniejszości religijnych, włączając w to chrześcijan”.
Na zakończenie abp Mamberti wyraził w imieniu Stolicy Apostolskiej szczególne zaniepokojenie z powodu rosnącej aktywności w Syrii grup ekstremistycznych, często wywodzących się z innych krajów. Zaapelował do Syryjczyków, w tym także opozycji, o izolowanie takich ugrupowań oraz o zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań terrorystycznych.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.