Watykan: rozmowy o Syrii

W Watykanie odbyło się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów na temat sytuacji w Syrii.

Jako jedyny możliwy scenariusz dla Syrii Watykan wskazał natychmiastowe położenie kresu szerzącej się tam przemocy i rozpoczęcie z odwagą negocjacji pokojowych. Abp Dominique Mamberti mówił o tym w czasie nadzwyczajnego spotkania z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. Watykański „minister spraw zagranicznych” przypomniał ponadto o konieczności poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i dalszego niesienia pomocy cierpiącym Syryjczykom.

Sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami podkreślił, że dramatyczny rozwój sytuacji w Syrii stanowi zagrożenie nie tylko dla krajów tego regionu, ale może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla całego świata. Przypominając liczne apele o pokój i dialog Papieża Franciszka wskazał, że wobec takich faktów, jak użycie broni chemicznej, nie można milczeć, a sprawcy tych ataków muszą zostać ukarani. Abp Mamberti przypomniał, że dyplomacja watykańska od samego początku konfliktu w Syrii jest aktywnie zaangażowana w jego rozwiązanie. Wpisują się w to działania stałych obserwatorów Stolicy Apostolskiej przy ONZ oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii i papieskich przedstawicieli w pozostałych krajach regionu.

Stolica Apostolska przygotowała także specjalny dokument dotyczący przyszłości Syrii. Otrzymał go każdy z akredytowanych ambasadorów, tak by trafił on do rządów poszczególnych krajów świata. Wskazane zostały w nim trzy zasadnicze elementy mogące przyczynić się do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu w Syrii. Przede wszystkim należy przywrócić dialog, mogący doprowadzić do pojednania. Po drugie trzeba dążyć do zachowania jedności kraju, nie pozwalając na tworzenie enklaw dla jakichś grup społecznych. I wreszcie należy zagwarantować integralność terytorialną kraju. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście, że „w Syrii jutra musi być miejsce dla każdego, także dla przedstawicieli mniejszości religijnych, włączając w to chrześcijan”.

Na zakończenie abp Mamberti wyraził w imieniu Stolicy Apostolskiej szczególne zaniepokojenie z powodu rosnącej aktywności w Syrii grup ekstremistycznych, często wywodzących się z innych krajów. Zaapelował do Syryjczyków, w tym także opozycji, o izolowanie takich ugrupowań oraz o zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań terrorystycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10