Z budzikiem w tle

Kilka tysięcy dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin Ruchu Światło-Życie spotkało się w katowickiej katedrze. Najważniejszym wydarzeniem powakacyjnego dnia wspólnoty była Msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc.

Koncelebrowało ją ok. 75 księży. Podczas kazania abp Skworc przypomniał, że żaden człowiek nie musi sam sobie nadawać godności, bo posiada już wartość nadaną mu przez samego  Boga. - Mam wartość, bo mam przeszłość i mam przyszłość - obie zanurzone w Bogu, który jest moim Ojcem. Taka świadomość to fundament pokory! - powiedział metropolita. - Owo zanurzenie w Bogu to powód, że nawet nienarodzone dziecko ma wartość i godność, choć jeszcze niczego w życiu nie dokonało, jednak potencjalnie może być laureatem nagrody Nobla - dodał z naciskiem.

Nawiązując do tego, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się za trzy lata w Krakowie, metropolita zachęcił, aby śląska młodzież już poczuła się współgospodarzami tego spotkania. - Co mamy robić? Przygotować się. Jak? Przez umocnienie więzi z Jezusem i ze wspólnotą Kościoła; bo młodzi, a przyjadą do nas ze wschodu i zachodu; z południa i północy, także z krajów misyjnych, gdzie posługują nasi misjonarze. Będą chcieli się spotkać z naszą wiarą, z naszym świadectwem, z Kościołem w Polsce - podkreślił abp Skworc. Podpowiedział też młodzieży, aby z tej okazji uczyła się języków obcych. Zacytował słowa papieża Franciszka, który podczas ŚDM w Rio powierzył młodym misyjne zadania. - Idźcie, jesteście posłani, aby świadczyć o Chrystusie! "Na ulice..." - powiedział metropolita. - To brzmi jak rozkaz, który trzeba podejmować - dodał.

Arcybiskup przypomniał  też, że Ruch Światło-Życie ma ducha misyjnego. - Działa nie tylko w Polsce, idzie na cały świat i jest obecny już m.in. w Kazachstanie i Chinach. Wszystkim tym odważnym misjonarzom z Ruchu Światło-Życie, którzy tam dotarli, dziękujemy - powiedział metropolita. Te słowa wywołały w katedrze wielką owację. Poprosił też oazowiczów, aby zaopiekowali się młodzieżą, która przyjmuje sakrament bierzmowania. - Niech wasze wspólnoty parafialne otoczą tych młodych ludzi swoją opieką, umocnią i poprowadzą - poprosił metropolita. - Bardzo na was liczę, bo do kogo ma się pasterz kościoła katowickiego zwrócić, jeśli nie do Ruchu Światło-Życie? Jesteście jego najcenniejszą cząstką - dodał.

Przed błogosławieństwem abp Skworc wręczył dekrety nowym moderatorom rejonowym. Odmówił też specjalną modlitwę o wzbudzenie zapału ewangelizacyjnego i wszystkim moderatorom rejonowym wręczył... budziki na rozpoczęcie akcji "Oazowiczu, obudź się, głoś Ewangelię! Jej głównym celem jest obudzenie oazowiczów do ewangelizacji, żeby każdy w parafiach i rejonach stał takim kamyczkiem poruszającym lawinę.

Abp Wiktor Skworc powołał moderatora honorowego Ruchu Światło-Życie w osobie abp. seniora Damiana Zimonia. Ta decyzja wywołała kolejną owację w katowickiej katedrze. Abp Zimoń powiedział, że całe jego kapłaństwo związane jest z Ruchem Światło-Życie. Przypomniał też swoje spotkania ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. Zaznaczył też, że ile razy wraca z wakacyjnych, oazowych dni wspólnoty, tyle razy czuje się zdrowszy. W ten sposób wywołał następną owację.

We Mszy św. wziął udział moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk. Tradycyjnie już w liturgii uczestniczył 120-osobowy chór i zespół instrumentalny Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej im. św. Benedykta, który działa w Chorzowie. Niedawno zakończone rekolekcje "KAMUZO", bezpośrednio przygotowywały muzyków i śpiewaków do Dnia Wspólnoty. Natomiast warsztaty, trwające od 31 sierpnia, były próbą generalną przed dniem wspólnoty w katedrze. ​Po Mszy św., oprócz spotkań w grupach rekolekcyjnych, rozpoczęło się wielkie świętowanie w ogrodach kurialnych.

Relację i galerię zdjęć z zabawy w ogrodach znajdziesz tutaj.

Przeczytaj też:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7