Jasna Góra czeka na 100 tys. pielgrzymów

Kolejne tysiące pieszych pielgrzymów docierają na Jasną Górę. W Sanktuarium rozpoczyna się tzw. szczyt pielgrzymkowy. W sumie na 15 sierpnia czyli odpust Wniebowzięcia NMP, przybędzie ok. 100 tys. pątników.

- Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie tysięcy pielgrzymów. Gotowość wyraża się przede wszystkim w obecności kapłanów, którzy służą w konfesjonale i rozdzielają komunię świętą – zapewnia o. Sebastian Matecki. Podprzeor jasnogórskiego klasztoru podkreśla, że na sierpniowy „szczyt pielgrzymkowy” czekają wszyscy paulini i jest to najpiękniejszy czas przeżywany w Sanktuarium. Zakonnicy i zaproszeni księża służą w jasnogórskich konfesjonałach od godz. 6.00 do 21.00. Bramy sanktuarium otwarte są od świtu do późnej nocy, a w czasie gdy przed Cudownym Obrazem trwa czuwanie, w ogóle nie są zamykane. Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty informacyjne, gastronomiczne oraz muzea.

Podprzeor klasztoru powiedział, że w tym szczególnym czasie pielgrzymkowym Jasna Góra włącza się w Europejską Inicjatywę Obywatelską „Jeden z Nas”. Jej celem jest zbiórka miliona podpisów pod projektem zmiany prawa europejskiego, tak, by zablokować finansowanie przez Unię Europejską instytucji zajmujących się szerzeniem aborcji i eksperymentowaniem nad embrionalnymi komórkami macierzystymi.

W akcji „Jeden z Nas” chodzi o zebranie miliona podpisów pod propozycją zmiany unijnych przepisów tak, by chronić życie poczęte. Formularze i podpisy składać można przy stoiskach „Niedzieli” umieszczonych przy wałach jasnogórskich i Domu Pielgrzyma. Aby złożyć podpis konieczny jest numer PESEL.

Inicjatywa „Jeden z nas” cieszy się oficjalnym poparciem Stolicy Apostolskiej a pomocą w jej koordynowaniu służy Papieska Rada ds. Rodziny. W Polsce akcję poparła Konferencja Episkopatu Polski a jej organizatorem jest Polski Komitet Narodowy Inicjatywy, w skład którego wchodzą ruchy pro live. Liczy on, że Polska, Ojczyzna Jana Pawła II, stanie się liderem akcji i da czytelne dla wszystkich świadectwo poparcia dla zmian, zwiększających ochronę życia w UE.

Na odpust Wniebowzięcia NMP na Jasną Górę tylko w pielgrzymkach pieszych przybędzie ok. 100 tysięcy pątników.

W dniach szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie, jak zwykle uruchomione zostały dodatkowe sanitariaty, punkty czerpalne wody pitnej, medyczne, osób zaginionych. W stanie gotowości jest policja, która kieruje ruchem ulicznym. Koordynacją zabezpieczenia pielgrzymkowego zajmuje się Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy. Miejskie służby koordynują bezpieczny przemarsz grup pielgrzymkowych przez miasto. Wytyczonych zostało 10 tras.

Na terenie Jasnej Góry pielgrzymi mogą korzystać z dwóch infomatów, które włączone są do systemu ulicznych komputerów, stanowiących jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. Infomaty oferują darmowy dostęp do internetu oraz szeroki wachlarz usług multimedialnych, w tym dostęp do informacji z Jasnej Góry i Częstochowy. Jasna Góra to jedyny obiekt sakralny w Polsce z tego typu urządzeniami. Umieszczono je przy głównych traktach ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na terenie klasztoru. Pierwszy z infomatów znajduje się po stronie południowej - przy Bramie Matki Boskiej Królowej Polski, drugi w północnej -przy Jasnogórskim Centrum Informacji naprzeciwko wejścia do Arsenału.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje, by starsze osoby miały przy sobie karteczkę z telefonem do kierownika grupy pielgrzymkowej lub najbliższego członka rodziny. Strażnicy przestrzegają przed tzw. przypinaczami, którzy chcą wyłudzić od pielgrzymów pieniądze, przypinając im metalowe krzyżyki czy znaczki z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu. Ostrzegają również przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę pątników, próbują kraść portfele, dokumenty lub telefony komórkowe. O każdym przypadku wyłudzania pieniędzy należy informować pobliskie patrole Straży Miejskiej lub dzwonić pod numer 986. Pod tym numerem pielgrzymi i turyści mogą też zgłaszać wszystkie inne problemy.

Przeczytaj też:

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6