Wylosowani do spowiedzi

Papież wyspowiadał 5 uczestników XXVIII Światowego Dnia Młodzieży: 3 z Brazylii, 1 z Włoch i 1 z Wenezueli. Zostali oni wylosowani według klucza językowego spośród chętnych, którzy wcześniej dokonali zapisu, a ich tożsamość nie zostanie ujawniona – wyjaśnił ks. Arnaldo Rodrigues z komitetu organizacyjnego ŚDM.

Ojciec Święty przybył do parku Quinta da Boa Vista, który zamienił się – jak pisze prasa brazylijska - w „wielki konfesjonał na świeżym powietrzu”, z niemal półgodzinnym wyprzedzeniem. Przy głównej bramie wjazdowej czekała młodzież, krzycząc: „Chcemy zobaczyć papieża!”. Jednak Franciszek przybył do parku bocznym wejściem.

Z parku udał się do pałacu św. Joachima – siedziby arcybiskupa Rio de Janeiro. Pojechał samochodem, jak zawsze z otwartą szybą, przez którą pozdrawiał ludzi stojących przy trasie przejazdu ulicami Rio de Janeiro. Jechał m.in. aleją prezydenta Vargasa, na której pierwszego dnia w drodze lotniska do miasta stał w korku – tym razem jezdnia, którą jechał papież była wolna od ruchu ulicznego.

W centrum miasta przesiał się do papamobile, który jadąc bardzo wolno co i rusz zatrzymywał się - papieżowi podawano dzieci do ucałowania i prezenty, najczęściej koszulki piłkarskie. Tym razem na trasie przejazdu ustawiono barierki, za którymi biegły grupy uczestników ŚDM, chcące jak najdłużej widzieć papieża. W pewnym momencie papież wysiadł i podszedł do grupy młodych, ściskając wciągnięte do niego ręce.

W parku Quinta da Boa Vista od 23 do 26 lipca trwa Wystawa Powołaniowa. Jest tam ponad 100 stoisk zgromadzeń zakonnych (23 męskich i 44 żeńskich), nowych wspólnot (20) i ruchów kościelnych (16), m.in.

Oprócz tego w namiocie o powierzchni 600 metrów kwadratowych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, odbywają się koncerty muzyki chrześcijańskiej, co pół godziny wygłaszane są świadectwa. Można także skorzystać z sakramentu pojednania. W tym celu ustawiono tam na jednej polan 100 konfesjonałów, w których można wyspowiadać się w różnych językach, m.in. po polsku (dodatkowe 50 konfesjonałów z księżmi gotowymi do słuchania spowiedzi znajduje się w centrum miasta, na Largo de Carioca)

- Celem Wystawy Powołaniowej jest skłonienie odwiedzających do zastanowienia się, czego oczekuje od nich Bóg – powiedział jej koordynator, ks. Leonardo Lopes.

W parku jest też miejsce nazwane „Ewangelizacja 180”, w którym można uprawiać sport: slackline, skate, escalada, tirolesa, basquete, vôlei e futebol. Są punkty restauracyjne, oferujące menu pielgrzyma.

Na Wystawę Powołaniową przywieziono relikwie św. Teresy z Andów, chilijskiej karmelitanki, jednej z orędowniczek ŚDM w Rio de Janeiro. Znajdują się one w namiocie adoracji. Kaplica Wystawy ma relikwie jednej z patronek ŚDM – św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Quinta da Boa Vista to publiczny park, który niegdyś był częścią ogrodów Pałacu św. Krzysztofa – rezydencji cesarzy Brazylii w XIX w. W pałacu mieści się obecnie Muzeum Narodowe z kolekcją historii naturalnej: flory, fauny, etnologii, archeologii itp. W parku znajduje się też ogród zoologiczny z ponad 2000 tysiącami gatunków zwierząt.

Quinta da Boa Vista mieści się w dzielnicy São Cristóvão w północnej części Rio de Janeiro, w pobliżu Maracany – słynnego stadionu piłkarskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6