O tradycji, uroku miejsca i przekazywaniu intencji z Damianem Pelczarskim, twórcą strony internetowej poświęconej pieszej pielgrzymce z Gliwic na Górę Świętej Anny, rozmawia Klaudia Cwołek.
A sama św. Anna też przyciąga?
Franciszkanie, gospodarze sanktuarium, podkreślają, że do niej przychodzi się jak do babci i to oddziałuje na ludzi. Bo gdzie może być lepiej jak u babci? Każdy idzie przeważnie z jakąś intencją i kiedyś usłyszałem, że nie po to, by ją przedstawić samemu Panu Jezusowi, ale właśnie Jego Babci, a ona na pewno przekaże ją swojemu Wnukowi. Tę wiarę wyraża figura św. Anny Samotrzeciej, trzymającej na jednej ręce Matkę Boską, a na drugiej Pana Jezusa. Na Górze Świętej Anny osobiście przeżyłem kilka ważniejszych wydarzeń w moim życiu. Tam też działa duszpasterstwo młodzieży, gdzie zacząłem jeździć, bo jest tam całkiem inna atmosfera.
Jak Pan chce rozwijać stronę internetową o pielgrzymce, czego oczekuje od samych pielgrzymów?
Stworzyłem listę mailingową pielgrzymów i wysyłam informacje z prośbą o przysyłanie zdjęć. W przypadku starych fotografii najlepiej, żeby to były skany, bo chcę stworzyć z nich archiwum cyfrowe. Na stronie umieszczona jest też kronika pielgrzymki, pisana od lat przez Marię Gryszczyk. Strona ma być również informatorem dla pielgrzymów i mam nadzieję, że będzie ciągle się rozwijać. Ale przede wszystkim zapraszam do pójścia z nami, żeby doświadczyć radości pielgrzymowania i uroku św. Anny.
Pieszo...
246. Gliwicka Piesza Ślubowana Pielgrzymka na Górę Świętej Anny odbędzie się od 16 do 19 sierpnia. Rozpoczęcie Mszą św. w piątek o 5.00 w kościele Wszystkich Świętych, po której nastąpi wyjście. Sobota i niedziela to dni obchodów kalwaryjskich na Górze Świętej Anny. Powrót pieszo w poniedziałek ok. 19.00. Obowiązkowe zapisy: e-mail: naswanne@gmail.com lub tel. 726 349 375 (Damian) lub (32) 230 83 48 (probostwo parafii Wszystkich Świętych).
W tym samym czasie idzie oddzielny nurt pielgrzymki z Sośnicy. Strona internetowa www.naswanne.pl.tl zawiera m.in.: przydatne informacje o pielgrzymce i Górze Świętej Anny, poradnik pielgrzyma i śpiewnik.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.