Mobilizacja policji w Rio

Rio de Janeiro zmieni się w twierdzę podczas rozpoczynających się 22 lipca Światowych Dni Młodzieży. Bezpieczeństwa w brazylijskiej metropolii, którą odwiedzi papież Franciszek oraz 1,5 miliona pielgrzymów, będzie strzegło ponad 30 tys. żołnierzy i policjantów.

"Będzie to największa operacja policyjna w historii miasta" - powiedział przedstawiciel sekretariatu stanu ds. bezpieczeństwa w Rio de Janeiro, Roberto Alzir Dias Chaves.

"7 tys. policjantów wzmocni dodatkowo 12-tysięczne siły bezpieczeństwa, nie wspominając o prawie 2 tys. członków oddziałów elitarnych, a także funkcjonariuszach drogówki i służbach federalnych" - wymieniał.

Policjanci będą rozmieszczeni w pobliżu atrakcji turystycznych, hoteli, na stacjach metra i przystankach autobusowych oraz w najniebezpieczniejszych dzielnicach nędzy - fawelach.

Według Diasa Chavesa mobilizacja będzie większa od tej podczas poprzednich ŚDM w Madrycie w sierpniu 2011 roku. Podkreślił, że plan dotyczący bezpieczeństwa "został opracowany jeszcze przed protestami społecznymi" w Brazylii, które wybuchły podczas Pucharu Konfederacji w piłce nożnej.

Demonstracje, których powodem była 20-procentowa podwyżka cen biletów komunikacji, przerodziły się w największy od dziesięcioleci wybuch niezadowolenia prawie ze wszystkiego, poczynając od złego stanu oświaty, służby zdrowia i innych służb publicznych, a kończąc na korupcji i olbrzymich kosztach zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w Brazylii. 20 czerwca na ulice wyszło ponad milion Brazylijczyków, w tym 300 tys. osób w Rio.

Podczas ŚDM swój personel zamierza zwiększyć wojsko, które obawia się, że wizyta papieża może znowu rozbudzić protesty. Liczba żołnierzy wzrośnie z 8,5 tys. pierwotnie planowanych do 10,2 tys.

W Rio de Janeiro papież odwiedzi małą fawelę na północy miasta. Ale największej ochrony będzie wymagała słynna plaża Copacabana i miejscowość Guaratiba.

Na plaży zaplanowano powitanie młodych oraz drogę krzyżową, a w położonej 40 km na zachód od Rio de Janeiro Guaratibie na powierzchni 300 hektarów powstanie "Campus fidei", gdzie odbędzie się wspólne czuwanie z papieżem. Rozmieszczonych tam zostanie 5 tys. żołnierzy.

Szef gabinetu prezydent Dilmy Rousseff Gilberto Carvalho nie obawia się ponownych protestów z powodu "charakteru imprezy". "Papież będzie tu bezpieczny, ale nie tylko dzięki naszym siłom zbrojnym, lecz także dzięki naszemu narodowi, demokracji i sympatii, którą budzi. Reprezentuje on nową nadzieję nie tylko dla Kościoła, ale i dla ludzkości" - powiedział Carvalho.

Papież podczas wizyty w Brazylii nie będzie poruszał się zamkniętym papamobile. Aby być bliżej wiernych, będzie jeździł otwartym jeepem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6