Rio de Janeiro zmieni się w twierdzę podczas rozpoczynających się 22 lipca Światowych Dni Młodzieży. Bezpieczeństwa w brazylijskiej metropolii, którą odwiedzi papież Franciszek oraz 1,5 miliona pielgrzymów, będzie strzegło ponad 30 tys. żołnierzy i policjantów.
"Będzie to największa operacja policyjna w historii miasta" - powiedział przedstawiciel sekretariatu stanu ds. bezpieczeństwa w Rio de Janeiro, Roberto Alzir Dias Chaves.
"7 tys. policjantów wzmocni dodatkowo 12-tysięczne siły bezpieczeństwa, nie wspominając o prawie 2 tys. członków oddziałów elitarnych, a także funkcjonariuszach drogówki i służbach federalnych" - wymieniał.
Policjanci będą rozmieszczeni w pobliżu atrakcji turystycznych, hoteli, na stacjach metra i przystankach autobusowych oraz w najniebezpieczniejszych dzielnicach nędzy - fawelach.
Według Diasa Chavesa mobilizacja będzie większa od tej podczas poprzednich ŚDM w Madrycie w sierpniu 2011 roku. Podkreślił, że plan dotyczący bezpieczeństwa "został opracowany jeszcze przed protestami społecznymi" w Brazylii, które wybuchły podczas Pucharu Konfederacji w piłce nożnej.
Demonstracje, których powodem była 20-procentowa podwyżka cen biletów komunikacji, przerodziły się w największy od dziesięcioleci wybuch niezadowolenia prawie ze wszystkiego, poczynając od złego stanu oświaty, służby zdrowia i innych służb publicznych, a kończąc na korupcji i olbrzymich kosztach zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w Brazylii. 20 czerwca na ulice wyszło ponad milion Brazylijczyków, w tym 300 tys. osób w Rio.
Podczas ŚDM swój personel zamierza zwiększyć wojsko, które obawia się, że wizyta papieża może znowu rozbudzić protesty. Liczba żołnierzy wzrośnie z 8,5 tys. pierwotnie planowanych do 10,2 tys.
W Rio de Janeiro papież odwiedzi małą fawelę na północy miasta. Ale największej ochrony będzie wymagała słynna plaża Copacabana i miejscowość Guaratiba.
Na plaży zaplanowano powitanie młodych oraz drogę krzyżową, a w położonej 40 km na zachód od Rio de Janeiro Guaratibie na powierzchni 300 hektarów powstanie "Campus fidei", gdzie odbędzie się wspólne czuwanie z papieżem. Rozmieszczonych tam zostanie 5 tys. żołnierzy.
Szef gabinetu prezydent Dilmy Rousseff Gilberto Carvalho nie obawia się ponownych protestów z powodu "charakteru imprezy". "Papież będzie tu bezpieczny, ale nie tylko dzięki naszym siłom zbrojnym, lecz także dzięki naszemu narodowi, demokracji i sympatii, którą budzi. Reprezentuje on nową nadzieję nie tylko dla Kościoła, ale i dla ludzkości" - powiedział Carvalho.
Papież podczas wizyty w Brazylii nie będzie poruszał się zamkniętym papamobile. Aby być bliżej wiernych, będzie jeździł otwartym jeepem.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.