Patriarcha: Egiptowi grozi wojna domowa

Egiptowi grozi wybuch wojny domowej - uważa patriarcha katolickich koptów Ibrahim Isaac Sidrak. Może ją wywołać szerzące się ubóstwo i wzrost islamizacji w kraju, przeciwko którym protestują miliony demonstrantów na ulicach Kairu i innych miast.

W rozmowie z portalem Terrasanta.net hierarcha wyraził opinię, że katolickie organizacje charytatywne powinny wspierać powstawanie nowej klasy rządzącej w tym kraju, umożliwiając tym samym lokalnemu Kościołowi i świeckim koptom odgrywanie znaczącej roli i wywieranie prawdziwego wpływu w społeczeństwie.

- Mam nadzieję, że nie wybuchnie wojna domowa, ale takie ryzyko istnieje, gdyż sytuacja jest bardzo chaotyczna. Faktem jest, że zapoczątkowana przez młodzież rewolucja [z 2011 r., która doprowadziła do upadku reżimu Hosniego Mubaraka - KAI] wzbudziła tyle nadziei, tyle ambicji, że uda się zapewnić Egipcjanom godziwe życie. Tymczasem z perspektywy roku od wyboru prezydenta Mohammeda Mursiego widzimy kraj cofający się, a nie idący do przodu. Oczywiście jest więcej wolności niż w epoce Hosniego Mubaraka, większa otwartość na wyrażanie krytyki, ale brak doświadczenia przywódców politycznych i usiłowania Braci Muzułmanów, by umieścić swoich ludzi w każdym kącie instytucji niepochodzących z wyboru, od sądownictwa aż po administrację lokalną, wywołały silny sprzeciw, wzrost nastrojów antyislamskich i nieufność narodu, który widzi, że Bracia Muzułmanie obiecują jedno, a robią drugie - uważa katolicki patriarcha koptyjski Aleksandrii.

Jego zdaniem od czasu rewolucji koptowie przestali się bać, nie kierują się ślepym posłuszeństwem wobec władzy i zamierzają z resztą obywateli walczyć o życie godne człowieka. Prawdziwymi problemami kraju są bowiem: ubóstwo, brak bezpieczeństwa i wykształcenia. W kraju, liczącym 82,5 mln mieszkańców, jest 15 mln analfabetów - przypomina patriarcha Sidrak.

Z kolei zwierzchnik dominującego wśród egipskich chrześcijan Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Teodor II na swym koncie na Twitterze napisał: „To wspaniałe widzieć jak naród egipski - za pośrednictwem idei Tamarod [buntu - KAI] i swej młodzieży - w sposób pokojowy przejmuje rewolucję, którą mu ukradziono”.

Większość Egipcjan wyznaje islam. Koptów jest od 8 do 12 mln, w tym zaledwie ok. 200 tys. katolickich. Są też niewielkie wspólnoty katolików obrządku łacińskiego, greckiego prawosławia i protestantów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT

 • anna
  03.07.2013 08:19
  Mam nadzieję, że patriarcha ma dobrą ochronę, bo podważenie tezy, że "islam jest religią pokoju" może go dużo kosztować. Dziękujmy mu za odwagę i kilka słów prawdy o tym jak naprawdę wygląda ta religia i jak wygląda zachowanie muzułmanów gdy stanowią większość w państwie. Może, to uświadomi Europie, jakie problemy sprowadza na siebie wraz z muzułmańskimi imigrantami.
 • anna
  03.07.2013 08:20
  "Bracia Muzułmanie obiecują jedno, a robią drugie".
  To tak jak w Europie :))
 • Kinoman
  04.07.2013 11:13
  Podziękujmy jego wysokości Obamie,Żydom Izraelskim a także co niektórym jurnym państwom UE za to że tak pięknie przyczyniły się do krzewienia 'demokracji' w Egipcie i innych krajach tamtego regionu. Bo chyba wszędzie bez wyjątku jest tam wojna
 • trJJz69D48VB
  22.08.2013 00:54
  Memento dla soboru wywidoepział św. Joann z Kronsztadu. Prawosławny abp warszawski Flawian zaprosił go do Warszawy aby przewodniczył ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Podczas tej uroczystości, ktf3ra odbyła się 11 września 1984 r. ojciec Joann wywidoepział następujące słowa na temat przyszłości soboru:(…) skończy się jego istnienie od razu z końcem panowania Rosji w Polsce.W `1920 r. podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej premier Wincenty Witos podpisał decyzję o zburzeniu soboru. Rozbif3rkę, rozpoczęta latem 19290 r. zakończono w maju 1926 r. Magistrat warszawski wypuścił obligacje aby dac każdemu Polakowi szansę uczestniczenia w rozbif3rce. Obligacje były zabezpieczone wartością materiałow odzyskanych z budynku.PS Warto znać uzasadniwnie wzniesienia soboru w Warszawie podane przez Rosyjski synod Prawosławny w 1893 r.Proponowana budowa soboru prawosławnego w Warszawie powinna być zaliczona do takich przedsięwzięć, ktf3re podyktowane są nie tylko potrzebami ludności miejscowej, ale jeszcze bardziej interesem państwa.(….)Sobf3r ten z powodu swego umiejscowienia w rejonie nadgranicznym powinien majestatycznie i dumnie wznosić swoje złote kopuły i złocony krzyż nad rosyjskim ludem, wieszcząc mu, ze prawosławna Ruś swoją narodową mocą i wiarą jest z nimi. Swoją obecnością rosyjski sobf3r obwieszcza światu i niespokojnym Polakom, ze na zachodnich nadwiślańskich kresach nieodwołalnie utwierdziło się potężne prawosławne mocarstwo. Podobny do wojskowej chorągwi powinien wznosić się wprowadzając swobodna pewność, ze tam gdzie wzniesiony jest prawosławny rosyjski sobf3r, rosyjska władza i narf3d nie ustąpią ani maleńkiej piędzi ziemi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8