Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni poświęcił 14 czerwca kościół katolicki pw. Św. Antoniego Padewskiego w miejscowości Ras al-Chaima na przedmieściach Dubaju.
Jest to ósma świątynia katolicka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Gość z Watykanu podziękował miejscowym władzom religijnym i państwowym za przybycie na tę uroczystość i za pomoc we wszystkich sprawach związanych z budową obiektu. Wszystkim przekazał pozdrowienia od papieża, zapewniając, że darzy on ich „ojcowskim uczuciem i pamięta o nich w modlitwie”.
„Dziś ofiarowujemy Bogu tę nową świątynię, poświęconą św. Antoniemu z Padwy, który zbudowaliście wraz ze swym pasterzem, obraz świątyni Bożej, którą wy jesteście. Wy bowiem stanowicie kamienie duchowej świątyni Kościoła, kamienie, wspierające się nawzajem i tworzące wielki gmach kościoła, którego pierwszym architektem jest Pan. W gmachu tym każdy ma swoje miejsce, jest jedyny i cenny” – zapewnił kardynał w homilii podczas Mszy św. konsekracyjnej.
Zwracając się do miejscowych wiernych, wyłącznie cudzoziemców, przybyłych głównie z krajów azjatyckich, kaznodzieja powiedział: „Pochodzicie z różnych państw, ale tworzycie jeden lud Boży, a różnorodność waszych kultur świadczy o wielorakim bogactwie waszych korzeni, ale, w stopniu równie znaczącym, harmonia waszych głosów wyraża jedność waszej wiary. W was żyje tajemnica Kościoła”.
Prefekt watykańskiej kongregacji misyjnej poprosił swych słuchaczy, aby „byli żywymi kamieniami”. „Zbudowani na Chrystusie zmartwychwstałym – kamieniu węgielnym – możemy zmieniać świat. Wszędzie żyjcie w pełni i radości i niech promieniuje wokół was aromat waszego życia chrześcijańskiego” – życzył miejscowym wiernym.
Przypomniał też znaczenie świadectwa chrześcijańskiego na Półwyspie Arabskim, gdzie przeważają muzułmanie i zaznaczył: „Jesteście wezwani, aby być jak zaczyn w cieście. A w tym złożonym kontekście zestawiam ufność i nadzieję: ufność w pracę, która podtrzymuje waszą przyszłość i wasze rodziny, nadzieja dla waszego życia duchowego”.
Kardynał życzył obecnym, aby świadectwo wiary, codzienna modlitwa i miłosierdzie były ich „wiernymi towarzyszami”. Wyjaśnił, że świadectwo wiary ułatwia również dialog między religiami, modlitwa codzienna sprawia, że więź między Ojcem Miłosiernym a Jego stworzeniami staje się rodzinna, miłosierdzie zaś otwiera serce na solidarność i staje się odbiciem miłości Bożej.
„Bądźcie ikoną tej miłości dla mężczyzn i kobiet naszych czasów i proście św. Antoniego z Padwy, aby towarzyszył wam w waszych codziennych troskach” – zaapelował mówca. Na zakończenie zawierzył wszystkich Najświętszej Maryi Pannie, Pani Arabii, ogłoszonej 16 stycznia 2011 Patronką dwóch wikariatów apostolskich, położonych nad Zatoką Perską: Arabii Północnej (z siedzibą w Kuwejcie) i Południowej (Abu Zabi).
Piątek jest ostatnim dniem wizyty kard. Filoniego w ZEA, rozpoczętej 11 czerwca.
W przededniu dzisiejszej uroczystości wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder OFMCap przedstawił w rozmowie z Radiem Watykańskim sytuację Kościoła na tym obszarze. Zaznaczył, że konsekracja kościoła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest rzadkim wydarzeniem, choć sytuacja chrześcijan nie jest tam tragiczna.
Podkreślił, że ich religia jest w ZEA jedynie „tolerowana przez państwo w bardzo wąskich ramach określonych przez prawo. Oznacza to na przykład, że nowy kościół św. Antoniego z zewnątrz absolutnie nie może przypominać obiektu chrześcijańskiego”, nie może być np. ozdobiony krzyżem. Faktem jest jednak, że państwo nie tylko zgodziło się na budowę świątyni, ale również przyznało teren pod jej budowę – stwierdził pochodzący ze Szwajcarii biskup-kapucyn.
Zwrócił następnie uwagę, że podobnie jak na całym Półwyspie Arabskim chrześcijanie to wyłącznie migranci, obcokrajowcy, nie ma tam chrześcijan miejscowych, przynajmniej oficjalnie. Dodał, że "o tym w ogóle nie może być mowy, ponieważ jakakolwiek misja wśród miejscowej ludności jest surowo zakazana".
Jednocześnie biskup zaznaczył, że Kościół na tym obszarze jest niezwykle dynamiczny, a ludzie są bardzo aktywni. "Na przykład w wieczornej Mszy w katedrze św. Józefa w dni powszednie uczestniczy 700-800 osób. I tak jest codziennie, kościół jest wypełniony. Nie znamy problemu pustych kościołów. Wręcz przeciwnie, dla nas problemem jest brak kościołów" – stwierdził 71-letni hierarcha. Dodał, że w całych Emiratach jest jedynie 7 parafii. "W trzech największych, jak w Dubaju czy Abu Zabi odprawiamy w weekend 20 Mszy niedzielnych, a w każdej Mszy uczestniczy tysiąc, dwa tysiące wiernych” - poinformował bp Hinder.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.