Opinie teologów o Papieżu Franciszku

Papież Franciszek jest inspirujący, stawia wyzwania, jest dostępny, a także sprawia, że katolicka nauka społeczne zyskała „nową przyczepność” –stwierdzili członkowie Stowarzyszenia Katolickich Teologów Ameryki (Catholic Theological Society of America).

Konferencja z udziałem należących do niego pracowników akademickich i teologów odbyła się ostatnio (6-9 czerwca) w Miami. Choć głównym tematem spotkania było „nawrócenie”, to wielu mówców podzieliło się refleksją nad rozpoczętym trzy miesiące temu pontyfikatem.

„Staje się coraz bardziej jasne, że Papież Franciszek w swojej edukacji korzystał z wielu źródeł. Ameryka Południowa nauczyła go tzw. teologii ludzi” – stwierdził Peter Casarella, profesor teologii z Katolickiego Uniwersytetu DePaul w Chicago. Jego zdaniem teologia ludzi jest pomostem łączącym uprzywilejowaną pozycję ludzi biednych z religijnością ludową, pobożnością maryjną i wiarą ludzi.

Tymczasem prof. John E. Thiel z uniwersytetu Fairfield w stanie Connecticut uważa, że Kościół znajduje się w interesującym momencie historii. „Dwaj poprzedni Papieże byli najbardziej utalentowanymi teologami w papieskiej tradycji ostatnich wieków, jednak obecny nie jest profesjonalnym teologiem” – powiedział prof. Thiel. Dodał on, że obecnie niewielu biskupów pisze teksty teologiczne, a ich praca w większości polega na służbie duszpasterskiej, która stosuje teologię praktyczną.

Z kolei zdaniem prof. Lindy Hogan z Trinity College w stolicy Irlandii Dublinie Papieżowi Franciszkowi chodzi bardziej o pokazywanie sposobów ewangelizacji, niż dyskutowanie na ich temat. Jej zdaniem Franciszek ekscytuje świat. Osiąga to, dzięki czemu w jakiś sposób prezentuje zarówno siebie samego, jak i problemy Kościoła. „Jest w tym równocześnie wyzwanie i łagodność, a to budzi rezonans u ludzi współczesnego świata” – stwierdziła prof. Hogan.

W konferencji, zorganizowanej przez największe stowarzyszenie profesjonalnych teologów na świecie, uczestniczyło ponad czterysta osób pochodzących z różnych kontynentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10