W Warszawie odbędzie się koncert, z którego wpływy wesprą rozwój Maltańskiej Służby Medycznej.
W tym roku Zakon św. Jana Jerozolimskiego, zwany także Zakonem Maltańskim, obchodzi 900. rocznicę powstania. Z tej okazji 5 czerwca w Warszawie w Filharmonii Narodowej odbędzie się jubileuszowy koncert charytatywny. Zagrają m.in. amerykański trębacz jazzowy Gary Guthman, pianiści Stanisław Drzewiecki i Konstanty Wileński, a także Lwowska Narodowa Orkiestra Kameralna. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Paganiniego, Mozarta, standardy jazzowe.
Dochód z koncertu oraz aukcji wesprze Maltańską Służbę Medyczną, która od lat bierze udział w akcjach ratowniczych i szkoli młodzież w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy MSM byli obecni podczas klęsk żywiołowych takich jak powódź w Polsce w 1997 r., w Niemczech w 2002 r. oraz w Czechach. 2010 r. – dając, przy okazji ważne świadectwo solidarności międzynarodowej. W 2006 r. ratownicy MSM jako pierwsi dotarli z pomocą do uwięzionych w zawalonej hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
Zakon Św. Jana Jerozolimskiego powstał w Jerozolimie ok. 1050 roku. W 1113 roku papież Paschalis II zezwolił na ustanowienie pierwszego szpitala i Zakonu oraz poddał go opiece Stolicy Apostolskiej, nadając mu prawo wolnego wyboru własnych władz, bez ingerencji innych władz kościelnych czy świeckich. Kawalerowie pierwotnie sprawowali posługę w Ziemi Świętej, w XVI wieku osiedlili się na Malcie (stąd ich popularna nazwa).
Obecnie na świecie Zakon skupia 13,5 tys. członków, zatrudnia 25 tys. pracowników (lekarzy i pielęgniarki), organizuje pracę 80 tys. wolontariuszy. Prowadzi ponad 50 szpitali.Służy m.in. w Libanie w kooperacji z druzami, sunnitami i szyitami, w Kongo, Afganistanie, czy ostatnio w Syrii.
W Polsce Zakon obecny jest od początku XII wieku, natomiast Związek Polskich Kawalerów Maltańskich powstał w roku 1921 i został zatwierdzony został przez Wielkie Magisterium w Rzymie w 1927 r. Po II Wojnie Światowej Związek funkcjonował na emigracji, a w roku 1992 został reaktywowany w Polsce. Do ZPKM należy obecnie 160 osób, z czego większość mieszka w kraju. Zakon Maltański w Polsce działa poprzez swoje fundacje. Łącznie, każdego roku, stałą pomocą objętych jest około 2200 osób a dodatkowo, doraźne wsparcie otrzymuje blisko 15 tysięcy.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.