RFN: Trybunał Konstytucyjny chce jednakowego traktowania małżeństw i związków partnerskich w podatkach.
7 maja 2013 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w świetle którego tzw. związki partnerskie mają być zwolnione z podatku od zakupu ziemi, podobnie jak małżeństwa. Jeśli do 18 czerwca parlament nie zmieni prawa, Trybunał wprowadzi przepisy przejściowe.
Wyrok dotyczy zwrotu podatku zapłaconego między 1 sierpnia 2001, kiedy to weszło w życie prawo o związkach partnerskich, do 13 grudnia 2010, od kiedy związki partnerskie są zwolnione z tego podatku. Chodzi o działki przekazane przez jednego małżonka/partnera drugiemu. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiada się chadecki minister finansów, Wolfgang Schäuble. W przyszłym tygodniu Trybunał ma także rozpatrzeć, czy związki partnerskie będą mogły, podobnie jak małżeństwa, wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego.
To kolejny bardzo kontrowersyjny wyrok, który w ostatnim czasie wydał FTK w sprawach dotyczących związków partnerskich. Wcześniej uznał, że partner ma prawo do adopcji dziecka swojego partnera. – Sędziowie w kwestii homomałżeństw [tak już od dawna potocznie mówi się w Niemczech o związkach partnerskich – przyp. red.] tak daleko oddalili się od wyobrażeń matek i ojców ustawy zasadniczej, że trudno tu mówić o reprezentatywnej interpretacji konstytucji – napisał w „Kölner Stadt-Anzeiger” były przewodniczący trybunału konstytucyjnego Nadrenii-Westfalii, Michael Bartrams. Jego zdaniem w niemieckiej ustawie zasadniczej nie da się doszukać usprawiedliwienia dla przywilejów dla tzw. związków partnerskich. Zdaniem prawnika Trybunał przez swoje wyroki czyni siebie „motorem problematycznej społecznej przemiany wartości”.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.