We wtorek 7 maja rozpoczynają się matury. Ponad 365 tys. maturzystów przystąpi tego dnia o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.
Przystępujący do egzaminu będą rozwiązywać testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy (wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim) i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - do sześciu). Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Przedmioty dodatkowe zdaje jna poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, geografia i biologia są najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze. Geografię chce zdawać ponad 80 tys. maturzystów (21,8 proc. ogółu abiturientów), biologię - 77 tys. maturzystów (20,9 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 54 tys. maturzystów (14,8 proc.), chemię - 47 tys. (12,8 proc.). Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż 10 proc. abiturientów. Swoją wiedzę z historii chce sprawdzić 21 tys. maturzystów, z fizyki z astronomią - 34 tys., z historii sztuki - 3,8 tys., z informatyki - 4,6 tys., z historii muzyki - 427 osoby, z filozofii - 690 osób, z łaciny z historią antyczną - 209 osoby, z wiedzy o tańcu - 104 osób, z kaszubskiego - 41 osób.
Wśród języków obcych najpopularniejszy jest język angielski - wybrało go blisko 90 proc. maturzystów, czyli prawie 330 tys. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki - zdawać go będzie 45 tys. maturzystów. Rosyjski chce zdawać 14 tys. tys. maturzystów. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden proc. abiturientów (odpowiednio: 2,5 tys., 1,3 tys. i 713 osób). Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 233 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 90 z ukraińskiego i 31 z litewskiego.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów(m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Maturzyści w całym kraju piszą takie same testy. Następnie ich prace są kodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na dni 26-30 sierpnia.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.