Blokada dla in vitro

Największe wątpliwości u szczecińskiego prezydenta budzi mrożenie zarodków, "z którymi nie wiadomo, co się potem będzie działo".

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek próbuje zablokować przegłosowanie przez radnych ustawy o dofinansowaniu zabiegów in vitro. Szczecin to drugie po Częstochowie miasto, które zdecydowało się na takie wsparcie niepłodnych par z budżetu miasta. Metoda sztucznego zapłodnienia budzi powazne morlane wątpliwości w ocenie prezydenta.

Przekonania i działania Krzystka irytują posłów Platformy. To z ich inicjatywy napisano i zgłoszono uchwałę o dofinansowaniu zabiegów in vitro. Przeszła dzięki wsparciu i wyłamaniu się z koalicji radnych SLD, którzy współrządzą miastem razem z PiS i klubem prezydenta. Na to zareagował ostro Piotr Krzystek. Jego zdaniem dofinansowanie in vitro to nie zadanie samorządu, ale ewentualnie NFZ czy resortu zdrowia, "jeśli w ogóle powinno być ono dopuszczalne".

Największe wątpliwości budzi i szczecińskiego polityka mrożenie zarodków, z którymi nie wiadomo, co się potem będzie działo.

- Prywatnie jako Piotr Krzystek jestem przeciwnikiem tej metody. Ale jako prezydent podchodzę do sprawy merytorycznie - zapewniał w Radiu Szczecin, tłumacząc, że powodem, dla którego nie wysyła uchwały do Agencji Oceny Technologii Medycznych - od opinii której zależy, czy Krzystek będzie musiał dofinansowywać zabiegi in vitro - jest to, że nie ma jej autora.

W Szczecinie kwestia dofinansowania in vitro z budżetu miasta budzi skrajne emocje od listopada ubiegłego roku. Regularnie organizacje pro-life, głównie organizatorzy największych marszy dla życia w Polsce, organizują pikiety pod Urzędem Miasta i Szczecińskimi klinikami in vitro. Ostro w kwestii in vitro wypowiada się metropolita miasta, abp Dzięga.

Krzystek zdecydował, że aby ustawa PO i SLD mogła wejść w życie (a dokładniej mogła być odesłana do Agencji Oceny Technologii Medycznych, której decyzja jest konieczna do rozpoczęcia dofinansowania) niezbędna jest opinia prof. Wenancjusza Domagały, byłego rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i przeciwnika zapłodnienia pozaustrojowego. Tymczasem właśnie w klinice tej uczelni od lat oficjalnie wykonuje się procedurę zapłodnienia pozaustrojowego. Jest tu specjalistyczne laboratorium.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6