Z przewodniczącym włoskiego episkopatu papież rozmawiał m.in. o sytuacji Kościoła we Włoszech.
Ponad godzinę trwało prywatne spotkanie Franciszka z kard. Angelo Bagnasco. „Papież słuchał z wielką uwagą, zadawał też wiele pytań. Był zainteresowany sytuacją Kościoła we Włoszech” – powiedział po audiencji kard. Bagnasco. Przypomniał zarazem, że Franciszek, jako biskup Rzymu jest nie tylko członkiem Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI), ale przewodniczy jej w miłości i komunii. Papież potwierdził, że weźmie udział w zgromadzeniu plenarnym CEI. Odbędzie się ono w dniach 20-24 maja.
Papież przypomniał też kard. Bagnasco na czym polega prawdziwa misja Kościoła. „Wskazał mi na konieczność tworzenia skutecznej i przejrzystej struktury zarządzania, tak by unikać niepotrzebnych wydatków i strat. Zachęcił mnie bym z naciskiem przypominał, że Kościół jest żywym organizmem, a nie tylko machiną biurokratyczną, jak się go próbuje często przedstawiać” – powiedział kard. Bagnasco.
Przewodniczący włoskiego episkopatu wyznał, że Franciszek był bardzo zainteresowany kwestią edukacji we Włoszech. Wskazał m.in. na konieczność dobrego wychowywania w wierze, co jak podkreślił pomoże też we właściwym odkryciu tego, kim jest człowiek i do czego jest powołany.
Majowe spotkanie CEI będzie w pewnej mierze historyczne. Decyzją papieża Franciszka po raz pierwszy biskupi wybiorą przewodniczącego konferencji episkopatu i jej sekretarza. Dotychczas mianowała ich Stolica Apostolska. Była to sytuacja wyjątkowa, gdyż wszystkie inne konferencje episkopatów na świecie same wybierają swe władze.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.