Papież pyta o włoski Kościół

Z przewodniczącym włoskiego episkopatu papież rozmawiał m.in. o sytuacji Kościoła we Włoszech.

Ponad godzinę trwało prywatne spotkanie Franciszka z kard. Angelo Bagnasco.  „Papież słuchał z wielką uwagą, zadawał też wiele pytań. Był zainteresowany sytuacją Kościoła we Włoszech” – powiedział po audiencji kard. Bagnasco. Przypomniał zarazem, że Franciszek, jako biskup Rzymu jest nie tylko członkiem Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI), ale przewodniczy jej w miłości i komunii. Papież potwierdził, że weźmie udział w zgromadzeniu plenarnym CEI. Odbędzie się ono w dniach 20-24 maja.

Papież przypomniał też kard. Bagnasco na czym polega prawdziwa misja Kościoła. „Wskazał mi na konieczność tworzenia skutecznej i przejrzystej struktury zarządzania, tak by unikać niepotrzebnych wydatków i strat. Zachęcił mnie bym z naciskiem przypominał, że Kościół jest żywym organizmem, a nie tylko machiną biurokratyczną, jak się go próbuje często przedstawiać” – powiedział kard. Bagnasco.

Przewodniczący włoskiego episkopatu wyznał, że Franciszek był bardzo zainteresowany kwestią edukacji we Włoszech. Wskazał m.in. na konieczność dobrego wychowywania w wierze, co jak podkreślił pomoże też we właściwym odkryciu tego, kim jest człowiek i do czego jest powołany.

Majowe spotkanie CEI będzie w pewnej mierze historyczne. Decyzją papieża Franciszka po raz pierwszy biskupi wybiorą przewodniczącego konferencji episkopatu i jej sekretarza. Dotychczas mianowała ich Stolica Apostolska. Była to sytuacja wyjątkowa, gdyż wszystkie inne konferencje episkopatów na świecie same wybierają swe władze.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9